Úvod > Novinky > Co a jak s kamenem

24.9.2016

Pozvánka ke stažení

on-line přihláška zde

Pozvánka pro pedagogy MŠ, ZŠ, gymnázií a případně dalších středních škol, ped. DDM a další pedagogy volného času, lektory středisek ekologické výchovy, případně zájemce z řad veřejnosti

Krajský úřad Jihočeského kraje České Budějovice, odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví a Přírodovědné muzeum Semenec Týn nad Vltavou Vás zvou na praktický workshop

„Co a jak s kamenem“

Unikátní jednodenní workshop zaměřený na štípanou industrii a práci s kamenem pomocí brusných technik. Jedinečná příležitost naučit se opracovávat kámen pomocí technik, které používali naši pravěcí předkové. Workshop částečně navazuje na geologický seminář v roce 2015, kde účastníci v teoretické rovině poznali vlastnosti hornin a pracovali s horninami jako sbírkovými předměty. Workshop je zaměřen na praktické využití kamene v životě člověka, využívá technik a poznatků tzv. zážitkové archeologie. Propojením poznatků o horninách a jejich praktickým využíváním můžeme probouzet vztah k neživým složkám přírody, které často stojí ve vzdělávacím procesu na okraji zájmu.

Obsah semináře: účastníci budou rozděleni do skupin tak, aby postupně absolvovali 3 části programu.

1. Štípaná industrie (lektor Petr Zítka): Účastníci se seznámí se základními technikami, během dne budeme postupovat v blocích od nejjednodušších principů práce s tvrdým kamenným otloukačem, přes další techniky až po tlakovou retuš, jednotlivé části na sebe navazují. V průběhu kurzu si všichni vyzkouší to podstatné z technik štípání.
  2. Broušená industrie (lektor Jaroslav Fieger): seznámení s technikami, výroba brusiva, dělení kamene řezáním za pomocí dřevěné pily a volného brusiva - příprava polotovaru na kamennou sekyru, tvarování obrušováním a vybrušování otvoru na jádro, vyzkoušení práce s kamennou sekerou a kamennými dláty
  3. Geologie v muzeu Semenec (lektorka Barbora Šímová): Seznámení s venkovní geologickou expozicí jihočeských hornin a s možnostmi jejího využití ve výuce ZŠ a SŠ.

Seminář není akreditovaný MŠMT, ale účastníci obdrží osvědčení o jeho absolvování.

Účastnický poplatek 200 Kč bude vybírán v hotovosti na místě (bude využit pro zajištění občerstvení).

Lektoři: Petr Zítka (www.jaknapazourek.cz), Jaroslav Fieger (http://fieger.galerie.cz) a Barbora Šímová (www.muzeumsemenec.cz).

Workshop proběhne v sobotu 24. září 2016 od 10.00 do 17.00 hodin v prostorách areálu Přírodovědného muzea Semenec na okraji města Týn nad Vltavou. Počet účastníků na akci je omezen, proto doporučujeme přihlásit se včas. Uzávěrka příjmu přihlášek je v pátek 16. září 2016

Přihlásit se můžete buď on-line zde nebo vyplněním přiložené návratky. Návratku prosím odešlete elektronicky na uvedené emaily. Preferujeme on-line verzi přihlášení. Děkujeme

Přihláška se stává závaznou po potvrzení organizátorem!!

Organizační zajištění semináře: Ing. Libuše Jozková (zástup Mgr. Erika Kotasová), koordinátorka EVVO, odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví, tel. 386 720 803, e-mail: jozkova@kraj-jihocesky.cz (kotasova@kraj-jihocesky.cz)