Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:

Příměstské tábory v přírodovědném muzeu Semenec

Přihlaste své děti na příměstský tábor v Přírodovědném muzeu Semenec!

Víte, co je na našich táborech nejlepší? Veškerý čas trávíme venku (no pravda, před deštěm se schováme) a každý tábor zakončíme táborovým ohněm, na který pozveme i rodiče.
Tábory:
2. – 6. 7. Sportujeme zvesela
Vhodný pro děti od 6ti let
Podobně jako loni budeme skákat všemi směry, házet různými míči (do některých můžeme i kopat) a pohazovat tělem jak bude třeba. Chybět nebude ani celodenní výprava.

9. – 13. 7. Jak si hrály naše babičky
Vhodný pro děti od 6ti let
Co ty naše babičky jenom mohly celý den dělat, když neměly počítač ani mobil?
To zjistíte během jediného týdne, na který budete ještě dlouho vzpomínat. Chybět nebude ani celodenní výlet.

30.7. -3. 8. Na provázku
Vhodný pro děti od 9ti let.
Že zahrát loutkové divadlo není žádný problém? Tak se přesvědčíme!
Po celý týden budeme intenzivně pracovat na výrobě loutek, kulis a divadelního představení. Vydáme se i na celodenní výlet a zahrajeme spousty zajímavých her.
To budou rodiče koukat, až je v pátek pozveme na představení!

objednávkový formulář  

příměstské tábory 2018.jpg

 O přírodě hravě - nové interaktivní prvky v Přírodovědném muzeu

Do areálu Přírodovědného muzea Semenec po letošku přibyly nové edukativní prvky. Jejich smyslem je hravé poznávání přírody pro všechny návštěvníky.

Vzniklo celkem 5 prvků, některé jsou již v muzeu instalovány, jiné budete moci používat až od další sezóny: Vzorník dřev, lesní domovy, vzorník odpadů, sítování štěrku a pult na modelování říčního toku.

O odpadech Sítování štěrku Lesní domovy

vzorník dřev

Dřevěné edukativní objekty vznikají jako součást projektu O přírodě hravě, který je podpořen dotací Jihočeského kraje v rámci programu Rozvoj venkova a krajiny, podpora EVVO a Lesy České republiky, s.p.

partneri.jpg Jihočeský kraj

 Fotosyntézou to začíná

Datum konání: 8. 11. 2017

Beseda Fotosyntézou to začíná Vám chce populární formou plakát_8_11.jpgpřiblížit okolnosti, které vedou k současnému stavu naší krajiny a problémům s počasím, vodou a suchem. Součástí besedy bude promítání filmu Geoderma a krátká hra na hospodáře s vodou. Beseda je vhodná pro všechny, kteří hospodaří na poli či na zahrádce, vychovávají děti, či se jen chtějí dozvědět více o tom, jak vše v přírodě spolu souvisí a tvoří dokonalý celek.

8. 11. 2017, Městské muzeum v Týně nad Vltavou, nám. Míru 1, 18:00 hodin

Beseda se koná v rámci Jihočeských dnů s Krascem a je součástí projektu Voda a sucho - hledání rovnováhy, který finančně podpořilo MŽP, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.Výstava Semenec očima návštěvníků

Datum konání: 3. 10. 2017 - 20. 10. 2017

V přísálí Sokolovny v Týně nOčima návštěvníků.jpgad Vltavou můžete v první polovině října shlédnout pestrou výstavu Semenec očima návštěvníků. Výstava kromě představení organizace na 8 plakátech ukazuje především překrásnou tvorbu dětských návštěvníků muzea. Výstava potěší oko i ducha a je přístupná vždy v otevírací době Sokolovny.VENKOKLUB

Přijímáme děti ve věku od 8 do 12 let do Venkoklubu. venkoklub.jpg

Budeme se scházet každé pondělí od 15 do 17 hodin, první schůzka proběhne 25. 9. od 15:00

Naším cílem bude trávit čas venku, v přírodě, obyčejnými dětskými činnostmi jako je hraní her, pozorování zvířat, hmyzu, ptáků, stavění z přírodnin, tvoření všeho druhu, vázání uzlů, poznávání rostlin, stopování. Často budeme špinaví, protože dětská hra je úkol, při kterém nelze zůstat bez poskvrny.

Srdečně vás zveme a těšíme se na vaše přihlášky.

 Za mravenci na lesní stezku Semenec

Datum konání: 23. 9. 2017

Připojte se k objevitelské výpravě za mravenci a jejich kamarády z říše hmyzu.mravenci.jpg
Sraz 23.9. v 10:00 u rozhledny Semenec. Odtud se vydáme na procházku lesem, napojíme se na Lesní stezku Semenec a okruhem dojdeme do Přírodovědného muzea Semenec, kde vycházku zakončíme ohýnkem. Po cestě si zahrajeme (nejen) na mravence, seznámíme se s jejich způsobem života a budeme zkoumat přírodu, jak jen to půjde.

S sebou: vhodný oděv do přírody podle počasí, svačinu a pití, pláštěnku, něco na opékání.
Vstupné dobrovolné, vhodné pro rodiny s dětmi.

Vycházku podpořil Jihočeský kraj v rámci sítě Krasec, z. s.Voda nás spojuje

Datum konání: 13. 10. 2017

Krajský úřad Jihočeského kraje České Budějovice, odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví a Semenec, o.p.s. Týn nad Vltavou

 Vás zvou na seminář

pro pracovníky státní správy, zemědělce, vlastníky půdy, pro učitele základních a středních škol, učitele zemědělských škol, lektory ekocenter i pro širokou veřejnost.

„Voda nás spojuje“

 KRAJINA - VODA - VZDUCH - PŮDA - ROSTLINY - POČASÍ – LIDÉ – V SOUVISLOSTECH

Cílem semináře je uvědomit si souvislosti procesů v krajině a ekosystémech a vztahy mezi počasím, stavem krajiny a hospodařením s půdou, příčiny současných problémů se vzrůstajícím suchem a nedostatkem vody.

 

Seminář není akreditovaný MŠMT, ale účastníci obdrží osvědčení o jeho absolvování.

Účastnický poplatek 150 Kč bude vybírán v hotovosti na místě (bude využit pro zajištění občerstvení).

Koná se v pátek 13. října 2017 od 9.00 do 16.00 hodin
v MDK Sokolovna, Tyršova 424, Týn nad Vltavou, praktická část v Přírodovědném muzeu Semenec, Týn n. Vlt. (www.muzeumsemenec.cz) a na Vodním biotopu Hlinky, Týn n. Vlt.

 

Počet účastníků na akci je omezen, proto doporučujeme přihlásit se včas.

Uzávěrka příjmu přihlášek je v pátek 6. října 2017.

Přihlásit se můžete odesláním přiložené návratky na e-mail: jozkova@kraj-jihocesky.cz

Přihláška se stává závaznou po potvrzení Ing. L. Jozkovou (tel. 386 720 803).

 Organizační zajištění semináře: Mgr. Barbora Šímová, Semenec, o.p.s., tel: 604 626 894, e-mail: semenec.ops@gmail.com

Podrobný program a přihláška v příloze:

program_Voda_nás_spojuje

pozvánka_Voda_nás_spojujeVíkend otevřených zahrad

Datum konání: 10. 6. 2017 - 11. 6. 2017

green_pantone_384.jpg

Program sobota 10. 6.VOZ_ 2017_Semenec.jpg
10:00 Za zelení do města
komentovaná prohlídka parky a zelení Týna nad Vltavou
sraz v 10:00 u MDK Sokolovna
14:00 Semencem hravě
komentovaná prohlídka Přírodovědným muzeem Semenec
Program neděle 11. 6.
14:00 Botky samochodky

 Workshop výroby bosonohých sandálů

Na letošní ročník Víkendu otevřených zahrad jsme pro vás připravili nečekanou lahůdku. Společně se správcem městské zeleně a zahradním architektem Ing. Jaroslavem Šímou se vypravíme na vycházku zelení Týn nad Vltavou, dozvíme se, co všechno péče o zelěň obnáší, jaké radosti i starosti jsou s ní spojené, a jaké významné prvky zeleně v Týně máme. Setkáme se v 10:00 u MDK Sokolovna, projdeme náměstí, parky na nábřeží, Vinařického náměstí a zakončíme ve zbrusu nově upraveých Bedřichových sadech. Chcete vědět, jak se město o zeleň stará a máte jiné otázky k tomuto tématu? Pak se připojte k příjemné dopolední vycházce. (zdarma)

V sobotu odpoledne ve 14:00 nás čeká hravá prohlídka Přírodovědného muzea Semenec spojená s hravými aktivitami pro všechny, kdo mají rádi přírodu a chtějí si v ní zaskotačit.
(v rámci běžného vstupného do muzea)

V neděli ve 14:00 čekáme všechny, kdo si chtějí vytvořit vlastní bosonohé sandály.
(poplatek 400 Kč na materiál)

Víkend otevřených zahrad podporuje Jaderná elektrárna Temelín a město Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok, akce je finančně podpořena Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.

 

Průvodcem parkem, o.s. ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. a Národním památkovým ústavem opět připravili již VII. ročník Víkendu otevřených zahrad ve dnech 10.-11.6.2017.
Tato událost, která vznikla ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend), probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, ve kterých se v průběhu dvou dní snažíme přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem zahrady. Prostřednictvím průvodcovaného programu, jehož hlavním úkolem je oživit zájem lidí o tyto plochy, které jsou primárně pro veřejnost určené. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem.

Další podrobnosti o akci: www.vikendotevrenychzahrad.czNedělní tvoření

Datum konání: 9. 4. 2017 - 11. 6. 2017

Spojte návštěvu přírodovědných expozic se zážitkem z vlastního tvoření.

V příjemném prostředí za zpěvu ptáků a vůně květin jsme pro vás připravili cyklus tvořivých workshopů.

 9. 4. balzám na rty

21. 5. dvojité tvoření: letní šperk a krajinomalba
plenérová malba na velké formáty technikou akrylu a vaječné tempery - vybrané práce se po dohodě s autory mohou stát součástí výstavy Semenec v prostorách Krajského úřadu Jihočeského kraje.

11. 6. botky samochodky
taje a záludnosti výroby bosonohých sandálů

Cyklus nedělního tvoření je podpořen dotačním programem Podpora kultury Jihočeského kraje v rámci projektu Na Semenec za řemesly.

Koná se v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou, začátek vždy ve 14:00
Poplatek za materiál: 110,-, botky: 400,-; poplatek zahrnuje vstupné do expozic muzea.

Rezervace a informace: 604 626 894

A4_nedelni_tvořeni_web.jpg

 Na Semenec za řemesly

Datum konání: 1. 5. 2017

Přivítejte s námi jaro ve velkém stylu v Přírodovědném muzeu Semenec.

 Na Semenec za řemesly

Připravili jsme pro vás pestrý program dílniček, řemesel, divadel a hudby. Letos nás se svými stánky navštíví Luděk Fiala a jeho Hračkolna, Kameník Jarda Fieger s broušenou industrií, sběratel kamenů Vladimír Hruška s rýžováním, přadlena Lenka Smržová s kolovrátkem, řezbář, sklářka, hrnčíř i brašnář. Svou práci představí Energy Centre České Budějovice a spolek Kočka v srdci, odvážní si mohou opět popovídat s cizokrajnými hady; zpracování konopí, produkty a informace o této naší tradiční technické plodině vám představí spolek Konopa. S vlastním stánkem zavítá také Krasec a jeho projekt Enviroskop. Enviroskop je  mobilní aplikace mapující ekologicky šetrné turistické cíle v Jihočeském kraji. www.enviroskop.cz

Děti i dospělí si v dílničkách mohou uplést jutový náramek, naplnit voňavý pytlíček, nechat si namalovat obličej či zaplést veselý copánek. Kolo štěstí přinese mnohá překvapení a vítěz celodenní soutěže si doskočí pro hodnotnou hlavní cenu.

Avšak pozor! Co je na této akci opravdu výjimečné? Chceme se pokusit uspořádat zábavu, po které nezůstanou velké pytle plné plastového odpadu. Jedná se o 1. týnský pokus o bezplastový happening!

Nechcete zbytečně připlácet za ekologické kelímky? Vezměte si s sebou z domova svůj hrneček či korbel! Nebudou ani plastové sáčky, nezapomeňte doma síťovky a plátěné tašky na své nákupy!

 

Na pódiu nás čeká pestrý hudební a pohádkový program:

10:00   Zahájení s vystoupením dětí z MěDDM Týn nad Vltavou

11:00   Nebojsa (pohádka z dílny Bářina toulavého divadla)

12:00   Aleluja (týnský pěvecký sbor)

13:00   O skřítku Akorátníkovi (pohádka z dílny Petra Kubaly)

14:00   Hakuna Matata (rytmická skupina, Jindřichův Hradec)

15:00   Kejklířské vystoupení

              Slavnostní vyhlášení vítězů celodenní soutěže ve skoku

16:00   Epydemye

17:00   Neřež

 

Už jen zbývá, aby svítilo sluníčko, a o prvomájovou veselici je postaráno!

 Akci Na Semenec za řemesly podporují Jaderná elektrárna Temelín Skupiny ČEZ a Město Týn nad Vltavou v rámci Vltavotýnského oranžového roku 2017 a dotační program Podpora kultury Jihočeského kraje.