Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Projekty > Léčivé byliny - jistota v časech změn > Podběl

Podběl

Sluníčko nám pěkně hřeje, sníh již pomalu opouští i horské stráně a okolo cest i v pískopodbělvnách se začínají objevovat veselá zářivě žlutá sluníčka. Podběl lékařský – Tussilago farfara.

Maria Treben, známá rakouská bylinkářka, uvádí ve své knize Byliny z Boží lékárny i další lidové názvy podbělu - podkovka, koňské kopyto, lepušice či oko Kristovo. Doporučuje využít odhleňující a protizánětlivé účinky podbělu při kašli či chrapotu – čaj z listů a květů podbělu oslazený medem, při průduškovém kataru – čerstvou šťávu z listů a sirup. Na oteklé nohy doporučuje čerstvé listy podbělu.

Já osobně jsem nejvíce ocenila podběl při tišení nočního kašle svých dětí, který je budil ze spánku. Pokud některé začalo v noci kašlat, stačila lžička podbělového sirupu a spáč spal zase klidně dál. Podbělový sirup vyrábím z čerstvých květů podbělu, které spařím horkou vodou a nechám do druhého dne louhovat. Druhý den přidám plátky citronu, krátce povařím, scedím podběl a výluh nasytím medem, nebo cukrem. Pokud použiji med, sirup již nepřevařuji, sleji ho a uskladním v chladu. Konzervuji-li cukrem, výluh s cukrem ještě krátce povařím a poté plním do skleněných nádob a taktéž raději uchovávám v chladu.

Tak košíček do ruky a hurá do přírody! I když podběl nenajdete, procházku přírodou Vaše tělo jistě ocení.