Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Semenec, o.p.s.

Semenec, o.p.s.

Muzeum Semenec - brána do přírody

Semenec, obecně prospěšná společnost, vznikla transformací Stanice „Pomoc přírodě“ občanského sdružení.
Je to stále stejná organizace, jen s novým názvem a právní formou. Existujeme od roku 1994, cílem je praktická ochrana přírody a výchova veřejnosti k harmonickému vztahu k přírodě a k ekologickému využívání přírodních zdrojů podle principů udržitelného rozvoje.

Hlavním posláním Semenec, o.p.s. je provozování Přírodovědného muzea Semenec v areálu Na Semenci v Týně nad Vltavou.
Areál Na Semenci leží v malebném prostředí nad soutokem řek Vltavy a Lužnice. Byl vybudován pro město Týn nad Vltavou jako nový městský hřbitov v souvislosti s výstavbou JE Temelín (předpokládalo se zvýšení počtu obyvatel ve městě). Ukázalo se však, že areál není jako hřbitov potřebný a areál pronajalo město nově vzniklému občanskému sdružení Stanice „Pomoc přírodě“. To v prostorách zřídilo kancelář, klubovnu a zázemí pro péči o živočichy (ošetřovnu, přípravnu, dílnu apod.).

Hlavním projektem Přírodovědného muzea je zakládání naučného arboreta.

Nyní je v areálu shromážděno přes 150 taxonů dřevin. Ve speciální sbírce rodu Pinus – borovice, je shromážděno 29 druhů, pěstovatelných v našich podmínkách. Vrbovna obsahuje 13 druhů vrb. Založena byla expozice o přirozených lesních společenstvech jižních Čech, v rámci které vzniklo 14 ukázkových ploch. Expozice léčivých rostlin obsahuje 17 druhů. V areálu byla shromážděna kompletní sbírka hornin jihočeského regionu.

Výroční zpráva 2022

Výroční zpráva 2021

Výroční zpráva 2020

Výroční zpráva 2019

Muzeum Semenec - letecký pohledMuzeum Semenec - exkurze

Výroční zpráva 2018

Výroční zpráva 2017

Výroční zpráva 2016

Výroční zpráva 2015