Hledání

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Programy > Pro školky

Nabídka výukových a zážitkových programů pro mateřské školy

muzeumsemenec0091.JPG muzeumsemenec000185.JPG muzeumsemenec0132.JPG

Pro objednání programu vyplňte objednávkový formulář nebo nám zavolejte: 604 626 894

objednávkový formulář            nabídka programů pro MŠ ke stažení

Výukové programy jsou využitelné ve vzdělávacích oborech resp. oblastech

RVP ZV

 • přírodopis
 • dějepis
 • výtvarná výchova
 • člověk a jeho svět

RVP G

 • biologie
 • geologie
 • dějepis
 • výtvarná výchova

RVP PV

 • dítě a společnost
 • dítě a svět

Průřezová témata realizovatelná prostřednictvím našich výukových programů:

 • environmentální výchova:
  programy vedou žáky k harmonickému vztahu k přírodě a k ekologickému využívání přírodních zdrojů podle principů udržitelného rozvoje

 

Nabídka výukových programů pro MŠ:

 Chcete poradit s výběrem programu? Zavolejte nám: 604 626 894

 

Environmentální výukové programy podpořil Státní fond životního prostředí České republiky.

SFZPCR

 

Programy u nás v muzeu

Cena programů: 800Kč/program + 30Kč za každého dalšího žáka nad 20, maximální počet účastníků 25 (př.  program pro 23 žáků : 800+(3x30)=890Kč, program pro 20 a méně žáků: 800Kč)

Doba trvání 60 minut.

Lesní domov               
Objevování kouzla lesního světa.

Děti pozveme na procházku lesem, kde si ukážeme rozdíly mezi jehličnany a listnáči, některé z nich se naučíme poznávat a během hry na lesní zvířátka si tyto znalosti upevníme. Cestou potkáme i zvířátka, která v lese žijí, a něco si o nich povíme. Vystavíme mraveniště, nebo si zahrajeme na veverky. Program je variabilní a je vždy přizpůsoben podmínkám a věku dětí.

Se skřítkem Čajánkem na výpravu mezi bylinky        
Kdo se v tom má vyznat? Jedna kytka modrá, jiná žlutá, jedna pomáhá na plíce a jiná zase na záda... Jedna se může jíst a jiná zase ne...

Společně se vydáme do bylinkové zahrádky skřítka Čajánka, kde prozkoumáme vlastnosti jednotlivých bylin - některé jen očicháme, některé i ochutnáme a s jednou bylinkou dokonce uděláme zajímavý pokus. V bylinkové zahrádce se často schovávají i víly, které dětem poradí, z čeho se taková bylinka skládá. V samém závěru si uvaříme výborný čaj z vlastnoručně nasbíraných bylinek. Program je variabilní a je vždy přizpůsoben podmínkám a věku dětí.

Komentovaná prohlídka                  
Přírodovědným muzeem letem světem a hrou.

Společně projdeme celým přírodovědným muzeem a letmo se seznámíme s jednotlivými sbírkami. Projdeme stezku naboso, očicháme a ochutnáme bylinky v bylinkové zahrádce, v lese najdeme zvířátka, prohlédneme si, jak krásné jsou horniny při pohledu zblízka, zkusíme pojmenovat borovici podle šišky a pokvetou-li růže, každý si najde tu, které mu nejvíce voní. Výklad je oživen drobnými hrami a hádankami. Program je variabilní a je vždy přizpůsoben podmínkám a věku dětí.

Poklad nejcennější                
Kdo nám dává vše, co potřebujeme k životu?

Společně vyryjeme vzorek půdy a zkoumáme, z čeho se půda skládá a kdo v ní žije. Následně vyzkoušíme, jaké má vlastnosti, povíme si, jak půda vzniká, a v závěru zasadíme dvě semínka, která si děti odnesou do třídy a mohou pozorovat, jak rychle roste rostlinka a zdali se povede oběma semínkům stejně. Program je variabilní a je vždy přizpůsoben podmínkám a věku dětí.

Stezka pravěkého člověka               
Vydej se s námi na dalekou cestu do minulosti…

Děti se přenesou do pravěku a vyzkouší si, co všechno pračlověk musel umět, aby dokázal ulovit pravěké zvíře (amulet, stopování, výroba nástroje, oheň).

Cesta vody                    
Že nevíte, kam se ztratila štěňátku voda z misky? Tak si to povíme…

Nejprve si povíme a pak i názorně předvedeme, jak je to s vodou a jejím koloběhem. Seznámíme se také s živočichy žijícími ve vodě a program zakončíme hrou.

Kuřátko a obilí                     
Jak to bylo, pohádko?

Povíme si pohádku o kuřátku, pokusíme se vyloupnout zrníčka z klásku, prohlédneme si je pod elektronickou lupou, pokusíme se rozeznat základní typy obilí a nakonec si vyzkoušíme i mletí obilí na ručním slovanském mlýnku. A kdo ví, třeba upečeme i obilnou placku.

Tajemství medu            
Jak jen včelky dokážou vytvořit takovou sladkou dobrotu?

Ve včelařském koutku si povíme o životě v úlu a také do něj nahlédneme speciálním okénkem. Prohlédneme si plástve, ukážeme si rozdíly mezi včelími bytostmi (matka, trubec, dělnice), poznáme vývojový cyklus včely a z voskového plátu uválíme voňavou svíčičku. Možná i něco sladkého ochutnáme...

 

 

Programy, se kterými můžeme přijet i do Vaší školky

Cena programů: 1000Kč/program + 40Kč za každého dalšího žáka nad 20, maximální počet účastníků 25 (př.  program pro 23 žáků : 1000+(3x40)=1120Kč, program pro 20 a méně žáků: 1000Kč)

Doprava: 5Kč/km – počítá se cesta tam a zpět ze Semence ( Týn nad Vltavou)

Doba trvání 60 -75 minut.

Poklad nejcennější                 
Zkoumání půdy, která nám dává všechno, co potřebujeme.

Společně vyryjeme vzorek půdy na školní zahradě a zkoumáme, z čeho se půda skládá a kdo v ní žije. Následně vyzkoušíme, jaké má vlastnosti, povíme si, jak půda vzniká. V závěru zasadíme dvě semínka, která si děti odnesou do třídy a mohou pozorovat, jak rychle roste rostlinka a zdali se povede oběma semínkům stejně. Pro realizaci potřebujeme vhodný pozemek v okolí školky, nejlépe s přístřeškem pro případ špatného počasí.

Lesní domov                         
Objevování kouzla lesního světa.

Děti pozveme na procházku „lesem“, kde si ukážeme rozdíly mezi jehličnany a listnáči, některé z nich se naučíme poznávat a během hry na lesní zvířátka si tyto znalosti upevníme. Během cesty lesem potkáme i zvířátka, která v lese žijí a něco si o nich povíme. V závěru se pokusíme vystavět mraveniště. Program je variabilní a je vždy přizpůsoben podmínkám a věku dětí. Pro realizaci potřebujeme školní zahradu či vhodný prostor v blízkosti školky (park, náves se stromy, les)

Na skok do pravěku               
Jak asi žil pračlověk?

Program zaměřený na praktické dovednosti, které musel zvládnout člověk v počátcích svého vývoje (organizace tlupy- šaman, náčelník, rozdělávání ohně, sběr bylin, výroba nástroje a amuletu, znalost stopování) Děti si hrají na pravěkou tlupu a vyzkouší si, co všechno pračlověk musel umět, aby dokázal v přírodě přežít. Program stimuluje kolektivní cítění a spolupráci, rozvíjí smyslové vnímání a manuální dovednosti. (na zahradě, nebo ve třídě)

Čtvero ročních dob                  
Co se asi děje na zahrádce vaší školky?

Společně prozkoumáme zahradu školky a seznámíme se s životem zvířat a rostlin v právě probíhajícím ročním období. Program je zaměřen na poznání proměn přírody během roku, využíváme dovezené pomůcky a přírodniny (stopy, ukázky hnízd, léčivé byliny, listy, větve a plody stromů, houby apod.) (na zahradě nebo v okolí školky)

Bylinková babička                   
Pojďme nahlédnout do tajů bylinkové zahrádky…

Seznámení dětí s léčivými rostlinami. Rozdělení rostliny na základní části, poznávání rostlin všemi smysly, poučení o léčivých účincích konkrétních bylin, cvičení na zrakové, čichové a hmatové rozlišování, vaření a ochutnávka čaje – dle dohody se školkou. (na zahradě nebo ve třídě)

  


Tvořeníčko do školky

Cena dílen: 800Kč/program + 20Kč za každého účastníka (na materiál), maximální počet účastníků 25
Doprava: 5Kč/km – počítá se cesta tam a zpět ze Semence (Týn nad Vltavou)
Doba trvání 60 minut.

Potřebujeme podporu a pomoc paní učitelky, hlavně při větším počtu dětí a vhodný prostor pro realizaci – nezůstane po nás úplný pořádek… Děti by měly mít vhodné oblečení.

Polštářek nejen pro maminku    

Výroba originálního voňavého polštářku z přírodních materiálů. Vhodné pro děti od 4 let – stříháme, uzlujeme, malujeme. Každé dítko si odnese svůj polštářek.

Koupel nejen pro babičku         

Výroba originální mořské solné koupele s levandulí v dárkovém balení. Vhodné pro děti od 4 let – mícháme, sypeme, malujeme, stříháme. Každé dítko si odnese svoji voňavou koupel.

Dredy nejen pro ségru       

Výroba originální gumičky do vlasů z ovčí vlny. Vhodné pro děti od 4 let – plstíme, uzlujeme. Každé dítě si odnese svoji gumičku do vlasů.

Pohled nejen pro dědu        

Výroba originálního pohledu vyrobeného technikou slepotisku nebo tisku koláže. Vhodné pro děti od 4 let – stříháme, lepíme. Každé dítě si odnese vlastnoručně vyrobený pohled, který může odeslat.

Velikonoční tvoření        

Ukázka pletení pomlázky nebo proutěného vajíčka, společná výroba kraslice – velikonoční zajíček, povídání o velikonocích. Vhodné pro děti od 5 let – barvíme, lepíme, stříháme. Každé dítě si odnese zajíčka a ve třídě zůstane pomlázka nebo proutěné vajíčko.

 

Celodopolední zážitkový program

Prožijte zábavné i poučné dopoledne v Přírodovědném muzeu Semenec. Program tvoříme na míru pro Vás a vaše žáky vhodnou kombinací činností a aktivit dle Vašeho výběru. Je možné si vybrat výukový program z naší nabídky, všechny provádíme též v celodopolední rozšířené variantě.

Cena programů: 1900Kč/program + 40Kč za každého dalšího žáka nad 20, maximální počet účastníků 30.
(př. program pro 23 žáků: 1900+(3x40)=2020Kč, program pro 20 a méně žáků: 1900Kč)

Doba trvání 180 minut včetně malé přestávky s nápojem (bylinný čaj, výluh z bylin, nebo ovocná šťáva).

Tip na celodopolední program:

Stezka pravěkého člověka     

Celodopolední varianta je doplněna o dobrodružné stopování a lov pravěkého zvířete a následnou hostinu s pravěkým občerstvením.
vhodné pro předškoláky

Hledání pokladu skřítka Semínka

Cesta po trase vyznačené na Semínkově mapě – plněním úkolů rozluštíte číselný kód a zjistíte, kde je uložen poklad.

Kombinace na míru

Využijte jakékoli dva programy z naší nabídky a my je pro vás zkombinujeme do celodopolední varianty (např. lesní domov + tajemství medu, komentovaná prohlídka + se skřítkem Čajánkem na výpravu mezi bylinky)