Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:Novější 1 3 5 8 12

Víkend otevřených zahrad se blíží

Datum konání: 8. 6. 2024 - 9. 6. 2024

zahrady_web.jpgVíkend otevřených zahrad - Celoevropská oslava parků a zahrad 8.-9.6.2024 10:00 - 17:00.

Zařaďte si do itineráře vašich toulek po otevřených zahradách také Přírodovědné muzeum Semenec a jeho areál s novým bludištěm a zajímavými aktivitami pro děti i dospělé! V sobotu dva parádní workshopy pro každého a v neděli komentované prohlídky.

Program:
8.6. Semenec k jídlu - vycházky za jedlými bylinami s Janou Vlkovou
Pletky s přírodou - workshop pletení z lýka s Evou Pecháčkovou
bylinkové aktivity pro děti
 
9.6. 11:00 a 15:00 Za zajímavostmi Semence - arboristická prohlídka s Barborou Šímovou
bylinkové aktivity pro děti
 
1994 - 2024 30 let Semence
Vstupné: běžné vstupné do muzea Semenec

Akci podpořil Jihočeský kraj a Skupina ČEZ.Ornitologická vycházka na Semenci

Datum konání: 11. 5. 2024

ornitologická vycházka 24.jpgAreál Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou zahájil další návštěvnickou sezónu. Kromě výstav, expozic a herních prvků si můžete návštěvu zpestřit některou z akcí, které má muzeum na letošní rok naplánované. Již tento víkend je to například Ornitologická vycházka, kterou povede Jan Špička z Jihočeské univerzity. Honza natáhne sítě, nastraží reproduktory, připraví kroužkovací náčiní a bude nám povídat, ukazovat, bude jásat nad zajímavými úlovky a někteří z vás budou moci okroužkované ptáčky zase pouštět. Sraz v sobotu 11.5. v 10:00 před recepcí muzea Semenec.

Pokud byste se o Přírodovědném muzeu Semenec, které v letošním roce slaví 30. výročí svého vzniku, chtěli dozvědět více, zkuste si poslechnout:záznam rozhlasové KavárnyKoncert pro stromy 2024

Datum konání: 1. 5. 2024

30 let přírodovědného areálu oslaví Semenec koncertem na 1. máje i novými expozicemi.

Koncert pro stromy Semenec 2024.jpgV letošním roce uplyne 30 let od chvíle, kdy začalo na Semenci v Týně nad Vltavou vznikat Přírodovědné muzeum Semenec. Semenec se u příležitosti tohoto výročí chystá otevřít nové expozice, rozšířit nabídku akcí a vyhlásit literárně - výtvarnou soutěž Rajské zvíře.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou provází příběh o opuštěném hřbitově na skále, který byl za nevyjasněných okolností sice vybudován, ale nikdy se nezačal používat. Tato okolnost umožnila vybudovat 4 hektarový zážitkový areál, který nabízí návštěvníkům odpočinek, zábavu i poznání.

„Ani se mi nechce věřit, že už tu jsem takovou dobu“ říká Barbora Šímová, provozovatelka muzea Semenec, „poprve jsem do tohoto areálu vkročila v roce 2004 a byla to láska na první pohled, jak se zdá, i na celý život“.

Každým rokem je areál krásnější a každým rokem chce muzeum návštěvníky překvapit něčím novým, aby měli chuť se stále vracet a objevovat nová a nová zákoutí areálu.V současné době tohoto letošního uspěchaného jara přestavuje Semenec hned tři expozice najednou, první – mineralogická pod názvem Ze zemských pokladů, byla otevřená na zahájení návštěvnické sezóny v sobotu 6. dubna v hale budovy. Co do počtu vzorků (téměř tisíc) je to jedna z nejrozsáhlejších veřejně zpřístupněných expozic minerálů v jižních Čechách. Zahrnuje unikátní soubor formátovaných hornin prachatického milovníka a popularizátora geologie Bohuslava Nauše, soubor solí z celého světa a UV aktivní nerosty. Sbírku uspořádal geolog Petr Rajlich. Navíc se tu setkáte se zajímavými badatelskými prvky pro seznámení dětských i dospělých návštěvníků s vlastnostmi hornin a minerálů hravou formou.

Rozárium, vytvořené v roce 2016, upravují zahradníci muzea do hezčí podoby a v průběhu roku růže doplní i informační tabule o růžích v souvislostech.

Největší akcí je pak otevírání zbrusu nové expozice labyrintu, které se uskuteční 1. května během Koncertu pro stromy, který bude tentokrát celý ve znamení labyrintu.

Semenecký labyrint je kruhové keřové bludiště doplněné výstavou koláží Miroslava Huptycha na téma Labyrint světa a ráj srdce podle Komenského nesmrtelného díla, jehož 400. výroční od napsání uplynulo v loňském roce.

„Dopoledne bude velice zajímavé, od 11:00 proběhne vernisáž a komentovaná prohlídka expozice s autorem koláží Miroslavem Huptychem, který vyhlásí soutěž pro děti – Rajské zvíře. Poté naváže v 12:30 představení Labyrint světa Víti Marčíka - osobitá interpretace Komenského díla (divadlo je tentokrát 80 minut dlouhé, takže paralelně s ním bude probíhat dětská zábavná prohlídka s lektorkou), Hlavní hudební program začíná od 15:00 – budějovická Bonsai č. 3 a pražská Radůza, kterou není třeba představovat. „ popisuje Šímová a dodává: „Věřím, že letošní program Koncertu pro stromy osloví milovníky hudby, výtvarného umění, filozofie i přírody a poskytne návštěvníkům inspiraci a radost na jejich vlastní pouti labyrintem světa. Srdečně zveme všechny návštěvníky 1. května od 10:00 hodin.

 

Koncert pro stromy finančně podpořila Skupina ČEZ a Město Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok a Jihočeský kraj v rámci sítě Krasec.

Akce je součástí otevřené části Ekologických dnů Olomouc - OPEN EDO.Ze zemských pokladů

Datum konání: 6. 4. 2024

ze zemských pokladů def.jpgPrvní otevírací víkend letošní sezóny na Semenci bude 6.- 7. dubna. Pro tuto příležitost jsme si pro Vás připravili slavnostní otevření nové expozice Ze zemských pokladů. Vernisáž proběhne v sobotu 6. dubna od 15:00 hodin a její součástí bude především prohlídka výstavy s autorem koncepce - geologem Petrem Rajlichem.

A co v expozici uvidíte? Nerosty a horniny nejen jižních Čech v systematickém uspořádání pod křídly pterodaktyla Pepy.

Co do počtu vzorků (téměř tisíc) jedna z nejrozsáhlejších veřejně zpřístupněných expozic v jižních Čechách. Zahrnuje unikátní soubor formátovaných hornin ze sbírky prachatického milovníka a popularizátora geologie Bohuslava Nauše, soubor solí z celého světa a UV aktivní nerosty.

Výstavu doplní také prvky pro děti - na několika herních panelech si můžete vyzkoušet horniny a minerály porovnávat, určovat, třídit, zkoumat jejich vlastnosti i způsob využití.

Vernisáž podpořil Jihočeský kraj v rámci sítě Krasec a je součástí programu Open EDO - Ekologické dny Olomouc 2024.

 Jak bádat ve školní zahradě

seminář  Jak bádat 2024.jpgSemenec, o.p.s. nabízí pro začínající pedagogy, lektory či vedoucí zájmových kroužků seminář

Jak bádat ve školní zahradě

Tento seminář pořádáme v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou, jeho obsahem je seznámení se sbírkami v areálu, zajímavostmi k rostlinám, stromům a horninám v areálu, ukázky aktivit a her, které je možné provádět s dětmi venku a zpestřit jim tak výuku. Díky pestrosti aktivit a sbírek v areálu získáte inspiraci pro práci s dětmi v různých typech prostředí.
Akce je od 9 do 15 hodin, učitelé si platí oběd (zajišťujeme dovážku na místo), lektorné je hrazeno ze SFŽP, projekt Národní síť EVVO - podmínka je účast alespoň 15 účastníků.
Účastnický poplatek na zajištění občerstvení: 350 Kč bude vybírán v hotovosti na místě.
Registrace - příjem přihlášek - další informace: Mgr. Barbora Šímová, Semenec, o.p.s. semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894
Nabízené termíny: 9. 5., 10.5., 24. 5. 2024 – chcete-li zvolit jiný termín, je možné se dohodnout,
v případě dodržení počtu účastníků

Přihlašujte se vyplněním formulářeJarní semináře pro pedagogy

nabídka seminářů Semenec jaro 2024.jpgPřírodovědné muzeum Semenec Vás srdečně zve na jarní terénní semináře. Společně s našimi lektory se můžete vydat za horninami do ulic Českých Budějovic, do překrásné přírodní rezervace Libochovka, nebo k nám do muzea za tajemstvím rostlinného lýka a výrobků z něj.

26. 3. Budějovice kamenné s Petrem Rajlichem
Opakování loňského úspěšného semináře - geologické procházky městem s určováním hornin a minerálů v terénu města, na dlažbě i budovách. Spojíme s návštěvou bývalé pískovny Hrdějovice s výkladem ke geologickému rámci města a s možností sběru vzorků (železivce).
Účastnický poplatek: 500 Kč, není zajištěno občerstvení.

25. 4. Jarní Libochovka s Pavlem Špinarem
Unikátní exkurze do přírodní rezervace Libochovka, kde budeme mít možnost pozorovat jarní kvetoucí aspekt v nivě potoka Libochovky i lipové bučině masivu Hradce s relikty hradiště ze starší doby bronzové. Předmětem ochrany v Libochovce je les, měnící se v prales, a hlavně houby, kterých zde bylo nalezeno více než 700 druhů. Celodenní výprava do lesního terénu.
Účastnický poplatek: 500 Kč, není zajištěno občerstvení.

7. 6. Jak na lýko s Evou Pecháčkovou
Rostliny nám poskytují potravu, léčí nás, poskytují přístřeší a dokonce i materiál na výrobu předmětů denní potřeby. O rostlinném lýku a použití rostlin při výrobě provázků, nádob, ozdob, košíků nás poučí Eva Pecháčková, zkušená lektorka a znalkyně starodávných postupů zpracování rostlinných vláken. Každý účastník si odveze nejen zážitky a poznatky, ale hlavně vlastnoruční výrobky (provázky, náramky, misky a pletence). Koná se v Přírodovědném muzeu Semenec.
Účastnický poplatek: 650 Kč bude vybírán v hotovosti na místě. Zahrnuje občerstvení a oběd.

Počet účastníků na akce je omezen, proto doporučujeme přihlásit se včas.
Registrace - příjem přihlášek: vyplněním formuláře
další informace: Mgr. Barbora Šímová, semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894Semencové letní tábory 2024

Za okny je sníh a mráz a to je nejlepší čas na plánování, co se letos bude dít.

Pro mladé milovníky přírody jsme připravili EXPEDICI na Horskou Kvildu. S průvodci CHKO Šumava prozkoumáme sejpy okolo zlatonosného Hamerského potoka, tajuplný vrch Antýgl i husté hvozdy plné jelenů a vlků. Dny plné zábavy, poznání a ušlých kilometrů, lahodné jídlo od našeho dvorního kuchaře, večery s kytarou u ohně, noci v pohodlných postýlkách ekocentra Horská Kvilda. Co si přát víc?! Děti můžete přihlašovat vyplněním formuláře: Přihláška na letní expedici a podorbnosti

 

Pro děti od 6ti let je připravený PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR SEMENIŠTĚ v termínu 1. - 5. 7.

U příležitosti 30. výročí naší organizace společně položíme základní kámen osady Semeniště. Konečně dochází k realizaci výstavby na lukrativních pozemcích s jižní expozicí a vy můžete být u toho! Stavebníci a stavebnice přihlaste se včas. Čeká nás i oddychový den – výlet do neznáma a v pátek pozveme rodiče na návštěvu do nově vzniklých obydlí.

Tématem tábora je stavba domků. Děti se stávají stavebníky a budou si budovat přístřeší z poskytnutých materiálů na vyhrazeném pozemku. Budou řezat, vrtat, stloukat, šroubovat, zdít,  nebo jen skládat a svazovat, dle svých možností, schopností a materiálu, který se nám podaří na stavbu zajistit (kameny, cihly, rákosové došky, pruty, větve, kmeny, palety, tráva, hlína, písek atd.)

Přihláška na příměstský tábor Semeniště a podrobnosti

expedice 2024 var.jpg semeniště 2024.jpg

 Vánoční dárky ze Semence

S blížícími se Vánoci někteří propadáme panice, abychom na nic a nikoho nezapomněli, všechny blízké obdarovali, udělali jim radost.

Nejlepší dárek je ten, který něco vydrží a dělá radost dlouhou dobu, minimálně až do dalších Vánoc. Letos můžete své blízké obdarovat našimi ročními kartami, které jsou vhodné jak pro jednotlivce, páry, celé rodiny, tak i jako firemní dárek. Když k nim přidáte ještě věčný kalendář Kořenář, nemůžete udělat chybu.

Váš dárek zároveň pomůže i nám: zakoupením jakéhokoli našeho produktu podpoříte naši činnost, a to především provoz, údržbu a zdokonalování Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou. Díky za Váš čas, toleranci a zájem!

   Objednávkový formulář 

permanentka.jpg kořenář.jpg

 Jihočeský kraj podpořil kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec

V letošním roce bylo pořádání kulturních akcí v areálu Přírodovědného muzea Semenec podpořeno v rámci Dotačního programu Jihočeského kraje Podpora kultury. Částka 40 000 Kč, přidělená na realizaci projektu Kultura v přírodním prostoru, nám umožnila financovat celodenní rodinný festival hudby a poznání Koncert pro stromy 1.května 2023 a Žonglérské vystoupení Vojty Vrtka na závěrečné akci letošní sezóny, Moštování.

Kultura a pobyt v přírodním prostředí jsou dvě strany téže mince, pomáhají nám získat nadhled, povznesení nad běžné denní životní strasti, vykouzlí úsměv na tváři a ukážou, že lidská dovednost, um, talent a tvořivost jsou nevysychajícím pramenem, který se řine z duše každého člověka a touží být zachycen, projeven a oceněn. Setkání s důvtipným tvůrčím člověkem nás naplňuje inspirací, stejně jako třeba chvilka spočinutí pod krásným vzrostlým stromem.

Děkujeme Jihočeskému kraji, že nám přispěl na uskutečnění takových akcí pro veřejnost, kde je možné obojí. Těšíme se, že i v příštím roce, který je pro naši organizaci významným výročím, dokážeme podobné zážitky našim návštěvníkům zprostředkovat.

A4_web.jpg  moštování 2023.jpg  MIK_1239.jpgNa Semenci vzniká bludiště

MIK_7221.jpgV letošním roce se díky podpoře Jihočeského kraje podařilo zrealizovat 1. etapu vzniku nové expozice - bludiště. Bludiště představuje nový pobytový a vzdělávací prostor na ploše někdejší koňské pastviny. Na kruhu o průměru 30 metrů vznikly travnaté pěšiny a kruhové keřové záhony, které jsou oddělené kůlovým pletivem. Až vysazené keře vyrostou, vznikne tak krásný prostor na schovávačky, honičky, bloudění i přemýšlení. Bludiště budeme využívat také při realizaci nových výukových programů pro školy, které plánujeme nabídnout od příští sezóny.

Projekt Labyrint - nová expozice Přírodovědného muzea Semenec - 1. etapa jsme realizovali díky podpoře z Dotačního programu Jihočeského kraje Podpora cestovního ruchu.

 

 

 

MIK_7222.jpgMIK_7227.jpgMIK_7225.jpgNovější 1 3 5 8 12