Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:

Jak bádat ve školní zahradě

seminář  Jak bádat 2024.jpgSemenec, o.p.s. nabízí pro začínající pedagogy, lektory či vedoucí zájmových kroužků seminář

Jak bádat ve školní zahradě

Tento seminář pořádáme v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou, jeho obsahem je seznámení se sbírkami v areálu, zajímavostmi k rostlinám, stromům a horninám v areálu, ukázky aktivit a her, které je možné provádět s dětmi venku a zpestřit jim tak výuku. Díky pestrosti aktivit a sbírek v areálu získáte inspiraci pro práci s dětmi v různých typech prostředí.
Akce je od 9 do 15 hodin, učitelé si platí oběd (zajišťujeme dovážku na místo), lektorné je hrazeno ze SFŽP, projekt Národní síť EVVO - podmínka je účast alespoň 15 účastníků.
Účastnický poplatek na zajištění občerstvení: 350 Kč bude vybírán v hotovosti na místě.
Registrace - příjem přihlášek - další informace: Mgr. Barbora Šímová, Semenec, o.p.s. semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894
Nabízené termíny: 9. 5., 10.5., 24. 5. 2024 – chcete-li zvolit jiný termín, je možné se dohodnout,
v případě dodržení počtu účastníků

Přihlašujte se vyplněním formulářeJarní semináře pro pedagogy

nabídka seminářů Semenec jaro 2024.jpgPřírodovědné muzeum Semenec Vás srdečně zve na jarní terénní semináře. Společně s našimi lektory se můžete vydat za horninami do ulic Českých Budějovic, do překrásné přírodní rezervace Libochovka, nebo k nám do muzea za tajemstvím rostlinného lýka a výrobků z něj.

26. 3. Budějovice kamenné s Petrem Rajlichem
Opakování loňského úspěšného semináře - geologické procházky městem s určováním hornin a minerálů v terénu města, na dlažbě i budovách. Spojíme s návštěvou bývalé pískovny Hrdějovice s výkladem ke geologickému rámci města a s možností sběru vzorků (železivce).
Účastnický poplatek: 500 Kč, není zajištěno občerstvení.

25. 4. Jarní Libochovka s Pavlem Špinarem
Unikátní exkurze do přírodní rezervace Libochovka, kde budeme mít možnost pozorovat jarní kvetoucí aspekt v nivě potoka Libochovky i lipové bučině masivu Hradce s relikty hradiště ze starší doby bronzové. Předmětem ochrany v Libochovce je les, měnící se v prales, a hlavně houby, kterých zde bylo nalezeno více než 700 druhů. Celodenní výprava do lesního terénu.
Účastnický poplatek: 500 Kč, není zajištěno občerstvení.

7. 6. Jak na lýko s Evou Pecháčkovou
Rostliny nám poskytují potravu, léčí nás, poskytují přístřeší a dokonce i materiál na výrobu předmětů denní potřeby. O rostlinném lýku a použití rostlin při výrobě provázků, nádob, ozdob, košíků nás poučí Eva Pecháčková, zkušená lektorka a znalkyně starodávných postupů zpracování rostlinných vláken. Každý účastník si odveze nejen zážitky a poznatky, ale hlavně vlastnoruční výrobky (provázky, náramky, misky a pletence). Koná se v Přírodovědném muzeu Semenec.
Účastnický poplatek: 650 Kč bude vybírán v hotovosti na místě. Zahrnuje občerstvení a oběd.

Počet účastníků na akce je omezen, proto doporučujeme přihlásit se včas.
Registrace - příjem přihlášek: vyplněním formuláře
další informace: Mgr. Barbora Šímová, semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894Semencové letní tábory 2024

Za okny je sníh a mráz a to je nejlepší čas na plánování, co se letos bude dít.

Pro mladé milovníky přírody jsme připravili EXPEDICI na Horskou Kvildu. S průvodci CHKO Šumava prozkoumáme sejpy okolo zlatonosného Hamerského potoka, tajuplný vrch Antýgl i husté hvozdy plné jelenů a vlků. Dny plné zábavy, poznání a ušlých kilometrů, lahodné jídlo od našeho dvorního kuchaře, večery s kytarou u ohně, noci v pohodlných postýlkách ekocentra Horská Kvilda. Co si přát víc?! Děti můžete přihlašovat vyplněním formuláře: Přihláška na letní expedici a podorbnosti

 

Pro děti od 6ti let je připravený PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR SEMENIŠTĚ v termínu 1. - 5. 7.

U příležitosti 30. výročí naší organizace společně položíme základní kámen osady Semeniště. Konečně dochází k realizaci výstavby na lukrativních pozemcích s jižní expozicí a vy můžete být u toho! Stavebníci a stavebnice přihlaste se včas. Čeká nás i oddychový den – výlet do neznáma a v pátek pozveme rodiče na návštěvu do nově vzniklých obydlí.

Tématem tábora je stavba domků. Děti se stávají stavebníky a budou si budovat přístřeší z poskytnutých materiálů na vyhrazeném pozemku. Budou řezat, vrtat, stloukat, šroubovat, zdít,  nebo jen skládat a svazovat, dle svých možností, schopností a materiálu, který se nám podaří na stavbu zajistit (kameny, cihly, rákosové došky, pruty, větve, kmeny, palety, tráva, hlína, písek atd.)

Přihláška na příměstský tábor Semeniště a podrobnosti

expedice 2024 var.jpg semeniště 2024.jpg

 Vánoční dárky ze Semence

S blížícími se Vánoci někteří propadáme panice, abychom na nic a nikoho nezapomněli, všechny blízké obdarovali, udělali jim radost.

Nejlepší dárek je ten, který něco vydrží a dělá radost dlouhou dobu, minimálně až do dalších Vánoc. Letos můžete své blízké obdarovat našimi ročními kartami, které jsou vhodné jak pro jednotlivce, páry, celé rodiny, tak i jako firemní dárek. Když k nim přidáte ještě věčný kalendář Kořenář, nemůžete udělat chybu.

Váš dárek zároveň pomůže i nám: zakoupením jakéhokoli našeho produktu podpoříte naši činnost, a to především provoz, údržbu a zdokonalování Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou. Díky za Váš čas, toleranci a zájem!

   Objednávkový formulář 

permanentka.jpg kořenář.jpg

 Jihočeský kraj podpořil kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec

V letošním roce bylo pořádání kulturních akcí v areálu Přírodovědného muzea Semenec podpořeno v rámci Dotačního programu Jihočeského kraje Podpora kultury. Částka 40 000 Kč, přidělená na realizaci projektu Kultura v přírodním prostoru, nám umožnila financovat celodenní rodinný festival hudby a poznání Koncert pro stromy 1.května 2023 a Žonglérské vystoupení Vojty Vrtka na závěrečné akci letošní sezóny, Moštování.

Kultura a pobyt v přírodním prostředí jsou dvě strany téže mince, pomáhají nám získat nadhled, povznesení nad běžné denní životní strasti, vykouzlí úsměv na tváři a ukážou, že lidská dovednost, um, talent a tvořivost jsou nevysychajícím pramenem, který se řine z duše každého člověka a touží být zachycen, projeven a oceněn. Setkání s důvtipným tvůrčím člověkem nás naplňuje inspirací, stejně jako třeba chvilka spočinutí pod krásným vzrostlým stromem.

Děkujeme Jihočeskému kraji, že nám přispěl na uskutečnění takových akcí pro veřejnost, kde je možné obojí. Těšíme se, že i v příštím roce, který je pro naši organizaci významným výročím, dokážeme podobné zážitky našim návštěvníkům zprostředkovat.

A4_web.jpg  moštování 2023.jpg  MIK_1239.jpgNa Semenci vzniká bludiště

MIK_7221.jpgV letošním roce se díky podpoře Jihočeského kraje podařilo zrealizovat 1. etapu vzniku nové expozice - bludiště. Bludiště představuje nový pobytový a vzdělávací prostor na ploše někdejší koňské pastviny. Na kruhu o průměru 30 metrů vznikly travnaté pěšiny a kruhové keřové záhony, které jsou oddělené kůlovým pletivem. Až vysazené keře vyrostou, vznikne tak krásný prostor na schovávačky, honičky, bloudění i přemýšlení. Bludiště budeme využívat také při realizaci nových výukových programů pro školy, které plánujeme nabídnout od příští sezóny.

Projekt Labyrint - nová expozice Přírodovědného muzea Semenec - 1. etapa jsme realizovali díky podpoře z Dotačního programu Jihočeského kraje Podpora cestovního ruchu.

 

 

 

MIK_7222.jpgMIK_7227.jpgMIK_7225.jpgMoštování 2023

Datum konání: 7. 10. 2023

moštování 2023.jpg7. října srdečně zveme na podzimní oslavu úrody, plných sklepů, kypících díží, plných hrnců a sýpek. Přidejte se k nám a přijďte si vyzkoušet, jak se lisuje mošt, mlátí a mele obilí, peče chleba, češe vlna a šlape zelí. Bude práce a bude i zábava - zavítá k nám Vojta Vrtek a jeho kejklířské představení, následované žonglérskou dílnou pro každého a odpolední pohádkou. Oheň, pečená jablka a prima podzimní pohoda ????
 
10:00 začátek
moštování, šlapání zelí, spřádání vlny, pečení chleba v hliněné peci, mlácení obilí, mletí mouky a pečení placek, pečení jablek...
možnost zakoupení jablek ze sadu a čerstvého moštu
 
11:00 kejklířské vystoupení Vojty Vrtka

11.00 - 14:00 žonglérská dílna pro každého
 
15:00 pohádka Kouzelná kulička aneb jak Vojta k šikovnosti přišel
 
17:00 zakončení

 

Těšíme se na společně prožitý den!Nové koutky pro děti ozvláštnily areál Přírodovědného muzea Semenec

V letošní sezóně ozvláštnily procházku Přírodovědným muzeem Semenec další aktivní koutky pro děti i jejich rodiče. Díky příspěvku Jihočeského kraje z dotačního programu Podpora muzeí a galerií jsme na jaře vybudovali několik zákoutí pro radost ze hry, poznávání a spolutvoření.

Nejprve novou dětskou kuchyňku v blízkosti recepce. V průběhu sezóny zde některé rodiny při návštěvě areálu trávily nejvíce času. Než se totiž připraví dort, uvaří káva, nebo chutná polévka z písku a květin a než se nanosí voda v konvi, to chvilku trvá! A tak jsem raději do blízkosti kuchyňky umístili nové posezení pro rodiče, kam jim děti mohly uvařené dobroty servírovat.

Další zajímavostí je panel na vodní pokusy, který se stal součástí vodní laboratoře před recepcí. Je to vlastně soubor korýtek s háčky, které je možné zavěsit na síť instalovanou v dřevěném rámu a vyzkoušet si, jak se chová voda po nalití do trychtýře. Stavba dráhy podněcuje k zamyšlení nad tím, jakými cestami se voda ubírá.

Posledním novým koutkem je polytechnická dílna pod přístřeškem u léčivých bylin. Upravili jsme zde povrch a umístili truhlářskou hoblici a desku s nářadím a skoro jsme ani nestačili doplňovat materiál na vyrábění - odřezky z měkkého dřeva a hlavně dřevěná kolečka, která jsou potřeba na výrobu autíček všeho druhu. Z dílničky se přes léto ozývalo ťukání kladívek a vzrušené hlasy diskutující nad řešením výrobků.

Děkujeme všem, kteří si k nám nové prvky přišli užít a Jihočeskému kraji za podporu.

dětská kuchyňka.jpg panel na vodní pokusy.jpg venkovní dílna.jpg

 Houbařská vycházka

Datum konání: 16. 9. 2023

houbařská vycházka 23.jpgPoslední letošní poznávací vycházka, na které se podíváme na kloub houbám a houbičkám. Provede nás zkušený mykolog Pavel Špinar. Sraz účastníků před recepcí v muzeu Semenec v 10:00 16. září.

Porostou?

 

Vycházka se koná za podpory Jihočeského kraje v rámci sítě Krasec (Krajská síť environmentálních středisek Jihočeského kraje).Podzimní vzdělávací akce v Přírodovědném muzeu Semenec

Ozvláštněte začátek školního roku dětem i sobě. Zúčastněte se semináře, nebo dětem dopřejte vzdělávání v podzimní přírodě parkového areálu Přírodovědného muzea Semenec. Babí léto bývá nádherné a dětem můžeme ukázat jevy, kterých si není možné všimnout v jarních měsících - plody, houby, barvení listů, jiné druhy bylin a hmyzu. Vyberte si z naší nabídky. Výukové programy uskutečňujeme, dokud přeje počasí, může to být i v listopadu, prosinci nebo dalších zimních měsících. S některými programy vás můžeme navštívit ve škole či školce.

programy pro školy Semináře

nabídka seminářů podzim 20232.jpgnabídka seminářů podzim 2023.jpg