Úvod > Novinky > Komunitní realizace projektu Výuková zahrada

5.10.2019
Datum ukončení:
19.10.2019

V průběhu letošního roku se na Semenci realizuje projekt Výuková zahrada Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou. Jeho smyslem je doplnit areál muzea o další prvky, které budou sloužit především pro environmetální výukové programy, workshopy, semináře, ale také pro víkendové návštěvníky. Řešitelem projektu je město Týn nad Vltavou, které na jeho realizaci získalo podporu ze Státního fondu životního prostředí.

Příloha č. 1 ZD - Projektová dZad. a realizační dokumentace) 14.jpg

V muzeu v rámci projektu vznikly venkovní učebny v podobě stanových přístřešků. Jeden z nich - kruhové šapitó - je umístěn na hlavním prostranství před budovou, druhý - v podobě amfiteátru - leží na dosud nevyužité ploše v blízkosti sbírky borovic a písečné duny.

P1010602.JPG

Dále vzniká lesní překážková dráha motivovaná pohybem zvířat. Jednotlivé prvky navrhli žáci vltavotýnských základních škol v rámci komunitního plánovacího Dne s architektem. Žáci se pokusili sami sestrojit překážku pomocí připravených volných komponentů a svůj výtvor pak představili spolužákům, kteří jej hned vyzkoušeli. Své návrhy navíc ztvárnili v podobě hliněných modelů. Na základě těchto návrhů nyní vznikají objekty ze dřeva, kamenů a provazů, které budou v muzeu instalovány ještě do konce letošního roku.

P1000065.JPG

Další komunitní akce proběhla na jaře, tzv. Přípravný den, který se uskutečnil ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Temelín v rámci tzv. firemního dobrovolnictví. Pracovníci elektrárny ostatně navštěvují naše muzeum každoročně a pomáhají s údržbou nebo úpravami expozic. Letos se tedy podíleli na čištění a úpravě plochy pro umístění kruhového šapita. Místo bylo zarostlé dřevinami, bylo potřeba je vyřezat, vytrhat pařezy a srovnat terén.

P1000687.JPG

V podzimním období nás čekají práce na dokončení projektu a jejich součástí jsou jednak komunitní výsadbové dny a tzv. Polní den, zaměřený na údržbu již vysazených rostlin. Polní den proběhl 5. 10. a byl zaměřen na pletí bylinkových výsadeb v pěstebních boxech Jedlé zahrady, která tvoří poslední část projektu.

DSC_0061.JPG

Jedlá zahrada nahradí v současné době dožívající expozici léčivých bylin u recepce muzea. Byliny v Jedlé zahradě jsou uspořádány do podoby spirálovitého záhonu obehnaného kamennými zídkami. Spirálou lze procházet po mlatovém chodníčku a kochat se pohledem na okolní krajinu i rostliny. Uprostřed na vyvýšené plošině se nachází kamenná skulptura a ptačí pítko. Okolo jsou navrženy výsadby ovocných stromů. Ty byly vysázeny společně s předškolními dětmi a jejich rodiči v rámci výsadbového dne 19. 10. Výsadbový den proběhl ve spolupráci s městským doměm dětí a mládeže v Týně nad Vltavou.

P1010639.JPG

V závěru projektu po dokončení terénních úprav nás čeká poslední Výsadbový den, kdy osázíme bylinkovou zahradu. Budou vysazeny léčivé a aromatické byliny a také jedlé keře. Na komunitních akcích se dosud podílelo přes 70 účastníků, kteří odpracovali 185 hodin.Všem velmi děkujeme za pomoc a podporu!

SFZP_H_CMYK.jpg město Týn.gif

Název projektu: Výuková zahrada Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou, Týn nad Vltavou, okres České Budějovice, rozhodnutí č. 06461862