30 let přírodovědného areálu oslaví Semenec koncertem na 1. máje i novými expozicemi.
V letošním roce uplyne 30 let od chvíle, kdy začalo na Semenci v Týně nad Vltavou vznikat Přírodovědné muzeum Semenec. Semenec se u příležitosti tohoto výročí chystá otevřít nové expozice, rozšířit nabídku akcí a vyhlásit literárně - výtvarnou soutěž Rajské zvíře.
Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou provází příběh o opuštěném hřbitově na skále, který byl za nevyjasněných okolností sice vybudován, ale nikdy se nezačal používat. Tato okolnost umožnila vybudovat 4 hektarový zážitkový areál, který nabízí návštěvníkům odpočinek, zábavu i poznání.
„Ani se mi nechce věřit, že už tu jsem takovou dobu“ říká Barbora Šímová, provozovatelka muzea Semenec, „poprve jsem do tohoto areálu vkročila v roce 2004 a byla to láska na první pohled, jak se zdá, i na celý život“.
Každým rokem je areál krásnější a každým rokem chce muzeum návštěvníky překvapit něčím novým, aby měli chuť se stále vracet a objevovat nová a nová zákoutí areálu.V současné době tohoto letošního uspěchaného jara přestavuje Semenec hned tři expozice najednou, první – mineralogická pod názvem Ze zemských pokladů, byla otevřená na zahájení návštěvnické sezóny v sobotu 6. dubna v hale budovy. Co do počtu vzorků (téměř tisíc) je to jedna z nejrozsáhlejších veřejně zpřístupněných expozic minerálů v jižních Čechách. Zahrnuje unikátní soubor formátovaných hornin prachatického milovníka a popularizátora geologie Bohuslava Nauše, soubor solí z celého světa a UV aktivní nerosty. Sbírku uspořádal geolog Petr Rajlich. Navíc se tu setkáte se zajímavými badatelskými prvky pro seznámení dětských i dospělých návštěvníků s vlastnostmi hornin a minerálů hravou formou.
Rozárium, vytvořené v roce 2016, upravují zahradníci muzea do hezčí podoby a v průběhu roku růže doplní i informační tabule o růžích v souvislostech.
Největší akcí je pak otevírání zbrusu nové expozice labyrintu, které se uskuteční 1. května během Koncertu pro stromy, který bude tentokrát celý ve znamení labyrintu.
Semenecký labyrint je kruhové keřové bludiště doplněné výstavou koláží Miroslava Huptycha na téma Labyrint světa a ráj srdce podle Komenského nesmrtelného díla, jehož 400. výroční od napsání uplynulo v loňském roce.
„Dopoledne bude velice zajímavé, od 11:00 proběhne vernisáž a komentovaná prohlídka expozice s autorem koláží Miroslavem Huptychem, který vyhlásí soutěž pro děti – Rajské zvíře. Poté naváže v 12:30 představení Labyrint světa Víti Marčíka - osobitá interpretace Komenského díla (divadlo je tentokrát 80 minut dlouhé, takže paralelně s ním bude probíhat dětská zábavná prohlídka s lektorkou), Hlavní hudební program začíná od 15:00 – budějovická Bonsai č. 3 a pražská Radůza, kterou není třeba představovat. „ popisuje Šímová a dodává: „Věřím, že letošní program Koncertu pro stromy osloví milovníky hudby, výtvarného umění, filozofie i přírody a poskytne návštěvníkům inspiraci a radost na jejich vlastní pouti labyrintem světa. Srdečně zveme všechny návštěvníky 1. května od 10:00 hodin.
Koncert pro stromy finančně podpořila Skupina ČEZ a Město Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok a Jihočeský kraj v rámci sítě Krasec.
Akce je součástí otevřené části Ekologických dnů Olomouc - OPEN EDO.
Žádné komentáře doposud nebyly přidány.
Přidat komentář