Ani v létě na Semenci nezahálíme. Díky finančnímu příspěvku Nadace Partnerství a společnosti MOL Česká republika v rámci grantového programu Zelené oázy budujeme v areálu Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou vodní biotop. Smyslem projektu je zpomalit odtok srážkových vod z areálu, zadržet je v retenčních nádržích (tůních) umělého vodního biotopu, který bude symbolicky ztvárněn jako říční tok od pramene, přes potůček, říčku až dolní tok s hlubšími stagnujícími vodami. Z tohoto principu vychází i dotvoření biotopu výsadbami stromů, keřů a bylin, které budou představovat společenstva vázaná na vodu. Vysadíme celkem 33 stromů, 35 keřů a několik set bylin.
Systém bude napájen dešťovou vodou, shromážděnou ve sběrné šachtě, odkud bude čerpán větrným čerpadlem.
Vynálezcem větrného čerpadla, jehož točící se lopatky již můžete vidět za zdí areálu při procházce na soutok Vltavy a Lužnice, je pan Pavol Floriš, který za svůj kutilský výrobek získal cenu E.ON Energy Globe Award ČR v roce 2015.
Jak mohou k realizaci projektu přispět obyvatelé Týna a návštěvníci muzea Semenec?
„V sobotu 23. července od 9:00 hodin do 17:00 pořádáme veřejný dobrovolnický den, kdy nám můžete pomoci s utěsněním a modelací tůní a vodního toku pomocí jílu. V rámci tohoto dobrovolnického dne vám představíme princip větrného čerpadla a ukážeme vám jej v chodu. Akce je vhodná i pro rodiny s dětmi, které bahnění v jílu určitě bude bavit.“ Uvádí ředitelka obecně prospěšné společnosti Semenec Barbora Šímová. A dodává: „Pamatujte prosím na vlastní svačinu, neboť občerstvení v rámci dobrovolnického dne nezajišťujeme, a na vhodný oděv i obuv, protože to bude práce s jílem a vodou. Kdo si bude moci přinést vlastní nářadí, budeme rádi – potřeba budou lopaty, hrábě, rýče, krumpáče. Navíc, všichni dobrovolníci si mohou zdarma prohlédnout všechny ostatní expozice muzea Semenec a vyzkoušet interaktivní prvky, které jsou zde instalované.“
Žádné komentáře doposud nebyly přidány.
Přidat komentář