V roce 2022 realizujeme v Přírodovědném muzeu Semenec projekt Včelaření a opylaření – rozvoj povědomí o zdravém přístupu ke včelám, který je podpořen Jihočeským krajem v rámci dotačního programu Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO).
Včely jsou jedním z nejprozkoumanějších druhů hmyzu, je o nich napsáno množství knih, článků, existují nádherné snímky včelího života, záznamy tanečků i různých druhů bzučení jako reakcí na podněty. Člověk se s nimi učí spolupracovat již po tisíciletí. Přesto nám některé aspekty fungování včelstva stále unikají. Čím více se je pokoušíme poznat a využít hospodářsky pro jejich produkty, tím více se přirozená povaha a schopnost včelstva přežít ve volné přírodě přesouvá za závoj neznáma. To vede ke stavu, jaký dnes máme - včelstva hynou, jsou oslabená, trpí řadou chorob. Včelám můžeme pomoci, jen když se od nich budeme ochotni učit. Včela je tím, kdo včelaří s člověkem.
V našem projektu jsme si dali za cíl podpořit v návštěvnících Přírodovědného muzea Semenec vědomí důležitosti včel v přírodě.
Včelám jsme zasvětili akci Víkend otevřených zahrad, konaly se komentované prohlídky zaměřené na život včel, nahlédli jsme do úlu a společně se včelařem si vyzkoušeli vytáčení medu. Návštěvníci mohli rozluštit včelí kvíz, vyrobit si včelku z vosku a pomoci naplnit vlastnoručně vyrobenou plástev symbolickým pylem v podobě skleněných korálků.
Včelí kvíz zůstal k dispozici návštěvníkům i po zbytek sezóny a stane se součástí běžné nabídky aktivit areálu Semence.
Přednáška s Václavem Smolíkem, autorem konceptu opylaření, specifického přístupu ke včelám. Opylaření nemá za cíl produkci medu, ale život včel. Opylař včely nevlastní, pouze jim poskytuje prostor a podporu k životu. Opylař léčí mechanicky, vyřezáváním zavíčkovaného plodu, neboť většina nemocí včel se rozmnožuje v tomto vývojovém stádiu včely.
Přednáška se konala v Komunitním centru Vltavotýnska a vyvolala tolik potřebnou diskuzi mezi včelaři a opylaři.
Na základě poznatků z obou stran vznikala během roku Včelí hra. Cílem včelí hry bylo přenést hravou formou poznatky o včelách na běžné hráče. Hra získala krásný design dřevěných kostek a porcelánových hracích figur, doplňují ji sady hracích karet a karty s návodem a pokyny tahů.
Při zkušebních hrách se ukázalo, že hra může sloužit ne jen jako zábavná pomůcka například pro rodiny, ale jako motivační prvek pro skupinové sdílení informací a přímo studium včel.
V rámci projektu jsme pro areál Přírodovědného muzea Semenec zakoupili opylařské úly, tzv. dřevěné košnice, pro umístění malých divoce žijících včelstev a jeden dřevoklát, rozebiratelný úl odkazující na historické úly vydlabané do kmenů stromů.
Pro potřeby muzea jsme také pořídili rozsáhlou fotodokumentaci života včel v úlu, některé fotografie plástů jsme použili pro vyrobení pomůcky - rámečků, na nichž si mohou návštěvníci prohlédnout, jak plástve v úlu vypadají.
Včelí kvíz testovaný během roku bude převedený do trvalé podoby a využíván jako další z aktivit v areálu.
Myšlenkové úvahy nad místem včely v koloběhu přírody vedly k sepsání článku, který byl publikován v časopisu Bedrník. Doprovodná ilustrace článku a jeho základní principy jsou publikované v letáku, který je tiskovým výstupem projektu.
leták Včely a člověk ke stažení | Tajemství a krása přeměny |