Úvod > Novinky > O projektu Včelaření a opylaření

O projektu Včelaření a opylaření

matka.jpgV roce 2022 realizujeme v Přírodovědném muzeu Semenec projekt Včelaření a opylaření – rozvoj povědomí o zdravém přístupu ke včelám, který je podpořen Jihočeským krajem v rámci dotačního programu Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO).

Včely jsou jedním z nejprozkoumanějších druhů hmyzu, je o nich napsáno množství knih, článků, existují nádherné snímky včelího života, záznamy tanečků i různých druhů bzučení jako reakcí na podněty. Člověk se s nimi učí spolupracovat již po tisíciletí. Přesto nám některé aspekty fungování včelstva stále unikají. Čím více se je pokoušíme poznat a využít hospodářsky pro jejich produkty, tím více se přirozená povaha a schopnost včelstva přežít ve volné přírodě přesouvá za závoj neznáma. To vede ke stavu, jaký dnes máme - včelstva hynou, jsou oslabená, trpí řadou chorob. Včelám můžeme pomoci, jen když se od nich budeme ochotni učit. Včela je tím, kdo včelaří s člověkem.

V našem projektu jsme si dali za cíl podpořit v návštěvnících Přírodovědného muzea Semenec vědomí důležitosti včel v přírodě.

Více o projektu....