Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:Koncert pro stromy 2024

Datum konání: 1. 5. 2024

30 let přírodovědného areálu oslaví Semenec koncertem na 1. máje i novými expozicemi.

Koncert pro stromy Semenec 2024.jpgV letošním roce uplyne 30 let od chvíle, kdy začalo na Semenci v Týně nad Vltavou vznikat Přírodovědné muzeum Semenec. Semenec se u příležitosti tohoto výročí chystá otevřít nové expozice, rozšířit nabídku akcí a vyhlásit literárně - výtvarnou soutěž Rajské zvíře.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou provází příběh o opuštěném hřbitově na skále, který byl za nevyjasněných okolností sice vybudován, ale nikdy se nezačal používat. Tato okolnost umožnila vybudovat 4 hektarový zážitkový areál, který nabízí návštěvníkům odpočinek, zábavu i poznání.

„Ani se mi nechce věřit, že už tu jsem takovou dobu“ říká Barbora Šímová, provozovatelka muzea Semenec, „poprve jsem do tohoto areálu vkročila v roce 2004 a byla to láska na první pohled, jak se zdá, i na celý život“.

Každým rokem je areál krásnější a každým rokem chce muzeum návštěvníky překvapit něčím novým, aby měli chuť se stále vracet a objevovat nová a nová zákoutí areálu.V současné době tohoto letošního uspěchaného jara přestavuje Semenec hned tři expozice najednou, první – mineralogická pod názvem Ze zemských pokladů, byla otevřená na zahájení návštěvnické sezóny v sobotu 6. dubna v hale budovy. Co do počtu vzorků (téměř tisíc) je to jedna z nejrozsáhlejších veřejně zpřístupněných expozic minerálů v jižních Čechách. Zahrnuje unikátní soubor formátovaných hornin prachatického milovníka a popularizátora geologie Bohuslava Nauše, soubor solí z celého světa a UV aktivní nerosty. Sbírku uspořádal geolog Petr Rajlich. Navíc se tu setkáte se zajímavými badatelskými prvky pro seznámení dětských i dospělých návštěvníků s vlastnostmi hornin a minerálů hravou formou.

Rozárium, vytvořené v roce 2016, upravují zahradníci muzea do hezčí podoby a v průběhu roku růže doplní i informační tabule o růžích v souvislostech.

Největší akcí je pak otevírání zbrusu nové expozice labyrintu, které se uskuteční 1. května během Koncertu pro stromy, který bude tentokrát celý ve znamení labyrintu.

Semenecký labyrint je kruhové keřové bludiště doplněné výstavou koláží Miroslava Huptycha na téma Labyrint světa a ráj srdce podle Komenského nesmrtelného díla, jehož 400. výroční od napsání uplynulo v loňském roce.

„Dopoledne bude velice zajímavé, od 11:00 proběhne vernisáž a komentovaná prohlídka expozice s autorem koláží Miroslavem Huptychem, který vyhlásí soutěž pro děti – Rajské zvíře. Poté naváže v 12:30 představení Labyrint světa Víti Marčíka - osobitá interpretace Komenského díla (divadlo je tentokrát 80 minut dlouhé, takže paralelně s ním bude probíhat dětská zábavná prohlídka s lektorkou), Hlavní hudební program začíná od 15:00 – budějovická Bonsai č. 3 a pražská Radůza, kterou není třeba představovat. „ popisuje Šímová a dodává: „Věřím, že letošní program Koncertu pro stromy osloví milovníky hudby, výtvarného umění, filozofie i přírody a poskytne návštěvníkům inspiraci a radost na jejich vlastní pouti labyrintem světa. Srdečně zveme všechny návštěvníky 1. května od 10:00 hodin.

 

Koncert pro stromy finančně podpořila Skupina ČEZ a Město Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok a Jihočeský kraj v rámci sítě Krasec.

Akce je součástí otevřené části Ekologických dnů Olomouc - OPEN EDO.Skotačení se zvířátky

Datum konání: 4. 7. 2020

Srdečně Vás zveme na rodinnou vycházku do Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou.Společně s lektrorem si zaskotačíme s lesními zvířátky, něco se dozvíme o jejich způsobu života i o oblíbených pochoutkách. Kdoví, možná také sami něco ochutnáme...
skotačení se zvířátky.jpgVíkend otevřených zahrad 2020

Datum konání: 6. 6. 2020 - 7. 6. 2020

O prvním červnovém víkendu se otevírají brány zahrad pro veřejnost v rámci celoevropské akce Víkend otevřených zahrad. Zpřístupňují se ty, které bývají jinak uzavřené a jindy je ani navštívit nemůžete, ty běžně otevírané mají atraktivní doprovodný program.
V Přírodovědném muzeu Semenec se tentokrát jedná o první akci sezóny po uzavřeném pandemickém jaru. Program je připravený hlavně pro rodiny s dětmi. Budou to skotačivé prohlídky, vždy v 11:00 a 13:00 hodin, kterými vám představíme nově vybudované části zahrady, v sobotu také divadelní pohádka Dobrodružství lesního skřítka Kuka v 15:00 hodin a v neděli ještě komentovaná prohlídka, určená spíše dospělým fanouškům zahrad a okrasných dřevin.
Těšíme se na všechny návštěvníky!

def 2020 plakat  Semenec kopie.jpgDo třetice exkurze do Přírodovědného muzea Semenec

Datum konání: 13. 6. 2019

pozvánka EXKURZE 13_6.jpgVe spolupráci s organizací Ledax pořádáme 13. 6. od 10:00 exkurzi do Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou pro seniory. Na programu budou kromě komentované prohlídky všech expozic s odborným výkladem také pokusy s bylinami, prohlídka včelařského koutku i ochutnávka medu. Společně ochutnáme čaje z čerstvých bylin a vytvoříme si vlastní čajovou směs.

 

Exkurze je podpořena Jihočeským krajem v rámci Krajské sítě environmentálních center KRASEC.Víkend otevřených zahrad 2019

Datum konání: 8. 6. 2019 - 9. 6. 2019

Během Víkendu otevřených zahrad 8. – 9. 6. nás čekají komentované prohlídky a 2019 plakat editovatelna sablona Semenec kopie.jpghudební program na sobotní večer: ve spolupráci s MCKV se na Semenci odehraje koncert skupiny Zrní. Nemusíte se bát vzít i děti, neboť pro ty bude nachystáno speciální večerní dobrodružství – muzeum z druhé strany.

Program:
sobota 8. 6.:
10:30 prohlídka s vílou Lesankou
15:00 prohlídka se skřítkem Čajánkem
19:30 tajemná prohlídka
20:30 koncert Zrní (vstupné samostatně - MCKV Týn nad Vltavou)

neděle 9.6.:
od 14:00 vrtáme amulety
15:00 komentovaná prohlídka

Víkend otevřených zahrad je událost, která vznikla ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend), probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, ve kterých se v průběhu dvou dní snažíme přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem zahrady.

Víkend otevřených zahrad v Přírodovědném muzeu Semenec podporuje Jaderná elektrárna Temelín a město Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.Příměstský tábor 2019

Datum konání: 8. 7. 2019

 

Průzkumy a výzkumy, na Semenci bez nudyprimestsky tabor 2019.jpg

 8.-12. 7. 2019

Cena: 1450Kč                     

Pro děti od 6ti let.

Přijďte si užít pohodové léto na Semenec. Po celý týden budeme prozkoumávat bližší i širší okolí, provádět zajímavé výzkumy, hrát si a dovádět.

Kdo ví, třeba nás přijede navštívit i pojízdná laboratoř!

A víte, co je na našich táborech nejlepší?

Veškerý čas trávíme venku (no pravda, před deštěm se schováme) a tábor zakončíme táborovým ohněm s překvapením pro rodiče.

Příhláška zde

více info:

zizkova@muzeumsemenec.cz