Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:Veselé plstění

Datum konání: 3. 10. 2015

Chcete si užít legraci a ještě si něco pěkného vyrobit? Připojte se k nám 3. října od 14:00 na Semenci. Budeme vytvářet náramky, náhrdelníky, dredy či veselé gumičky. Technika mokrého plstění je vhodná i pro docela malé děti.

Vstupné včetně materiálu: 80,-; rodinné: 200,-

plakátekLesní domov

Datum konání: 5. 9. 2015

V sobotu 5. 9. od 14.00 v Přírodovědném muzeu Semenec

Léto končí a vám se ještě nechce úplně zapomenout na prázdniny?

Přijďte si s námi zahrát zbrusu novou hru Lesní domov - hra o přežití v přírodě. Vyzkošíme si, jaké to bylo přežít v pravěku a přitom nezničit přírodní zdroje.

Lesní domov - plakátek ke stažení

 

 

Akce je součástí projektu Ke kořenům, který je podpořen grantem Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
 www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 Video z akce Na Semenec za Kelty

exkluzivní video sestřih z akce Na Semenec za Kelty pro nás vytvořilo MK-studio. Děkujeme!!
https://www.youtube.com/watch?v=vzDv2cL_sJc&feature=youtu.beNovinky v programech pro školy

Aktualizovali jsme pro Vás naši nabídku výukových programů, které nově začínáme realizovat také přímo ve školách. Věříme, že si vyberete. Podívejte se do sekce Programy pro školy.

Nabídka výukových programů ke stažení také zde.Ohlédnutí za Kelty

Datum konání: 1. 5. 2015

Ohlédnutí za Kelty.

Prvomájový den byl na Semenci ve znamení pravěké historie. V areálu muzea postavila svůj tábor skupina Keltů, kteří se zde sešli k oslavě Beltinu: keltského svátku jara, na nějž do dneška navazují tzv. „čarodějnice“.

Dvacítka nadšenců v dokonalých dobových kostýmech s doplňky vyrobenými podle skutečných archeologických nálezů předváděla historická řemesla, která si mohli návštěvníci sami vyzkoušet. K vidění i zkoušení bylo například mletí obilí na žernovu, v keltské kuchyni se z takto vzniklé mouky pekly placky, v kotli se vařila směs bylin na barvení vlněné příze. Opodál, v litecké dílně, se ozývaly údery kladiva při ražení mincí, na barevných vlněných dekách seděly keltské ženy, které se věnovaly „karetkování“, předení či pletení. Vzduchem se nesl smích dovádějících keltských dětí, troubení rohu, který svolával ke společným komentovaným prohlídkám tábora či ke shlédnutí tance světla: rituálu zahánějícího zimu a oslavujícího příchod jara a nového života. Ten byl letos symbolicky i fyzicky naplněn narozením nového hříbátka, které přišlo do semeneckého stáda právě v prvomájové ráno.

Návštěvníci, kteří se nezalekli oblačné oblohy a na Semenec se vypravili, bylo jich okolo dvou set, určitě neudělali chybu, zvláště ti, kteří vyslechli poutavou a vtipnou přednášku o keltském válečnictví s názornými ukázkami bojových technik.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhali s přípravami a zajištěním hladkého průběhu akce a také všem, kteří přispěli do domácího občerstvení svým chutným výrobkem.

Těšíme se, že za rok ve stejném čase, budeme moci návštěvníkům předvést další zajímavosti z naší historie a již teď pro vás chystáme překvapení!

 Nové fotoalbum z akce naleznete v sekci Fotogalerie!Laco Deczi a Celula New York

Datum konání: 28. 5. 2015

Semenec, o.p.s pořádá již podruhé koncert výborného a světově proslulého jazzového trumpetisty Laca Decziho. Koncert se koná ve čtvrtek 28. 5. v 19:00 hodin v MDK Sokolovna v Týně nad Vltavou. Předprodej vstupenek bude zahájen 1. 5. na Semenci na akci Na Semenec za Kelty, poté bude pokračovat v pokladně MDK Sokolovna.

Trumpetista, skladatel, kapelník a amatérský malíř Laco Deczi se narodil v roce 1938 ve vesnici Bernolákovo na Slovensku. V roce 1962 odešel z Bratislavy do Prahy kde působil až do své emigrace v roce 1985. Po několika měsících strávených v Západním Německu nakonec definitivně zakotvil ve Spojených státech kde žije do teď.

Více o Lacovi

Proč pořádáme koncert? Máme k tomu zvláštní příležitost. V těchto dnech dokončujeme novou panelovou výstavu, kterou si budete moci od července prohlédnout v našem muzeu: Historie veřejné zeleně a s tím spojené spolkové činnosti v Týně nad Vltavou.

Téma výstavy je sice historické, ale množství dobových fotografií a archivních materiálů může být zajímavé pro každého, kdo by chtěl vědět, jak vypadal Týn a jeho zeleň v různých obdobích minulosti. Zvláštní pozornost klademe na letecké snímky. Uvidíte jak současné, tak historické a jejich srovnání vám možná vyrazí dech...Na Semenec za Kelty

Datum konání: 1. 5. 2015

 

První máj se blíží a s ním i oslava jara, plodnosti a příchodu světlejší a teplejší části roku. V keltské mytologii je toto datum spojováno se svátkem Beltine, který bývá i dnes tradičně slaven 30. dubna a v němž najdeme také prastaré kořeny našeho "pálení čarodějnic"...

A protože pro Kelty je Beltine jedním z jejich nejvýznamnějších dnů, rozhodli se, že se tentokrát k oslavám sejdou na soutoku Lužnice a Vltavy v malebném městečku Týně nad Vltavou, aby se zde společně po zimě poveselili, zatančili si, předvedli si své nové výrobky a řemesla a oslavili počátek plodné etapy roku. 

A Vy můžete být u toho! Přijďte se s Kelty pobavit, vlastnoručně si vyzkoušet některá jejich řemesla, vyrobit si své originální artefakty, zastřílet z luku, ochutnat keltskou kuchyni a vyzkoušet si s dětmi jejich oděv! Nebude také chybět ani májový tanec světla či poutavá a informacemi nabitá přednáška o keltských bojovnících. A bude-li počasí vlídné a příznivé, úchvatné výhledy ze Semence a následná návštěva soutoku dvou poklidných řek Vás svou jihočeskou krásou jistě pohltí!

Akci pořádá Přírodovědné muzeum Semenec  ve spolupráci s Archeologií na dosah (Národní muzeum).


Akce se bude konat za každého počasí 1. 5. 2015 od 10 do 17 hodin.
Mapu a souřadnice místa konání naleznete zde.
Vstupné 80 Kč (rodinné vstupné 290 Kč).Plánované akce v sezóně 2015

1. 5. Na Semenec za Kelty
- kostýmovaná akce pod širým nebem - sešlost Keltů v rámci oslav Beltinu,kteří si vzájemně předvádí své dovednosti, umění a řemesla a také své výrobky.

9. 6. Kdopak by se hornin bál aneb co a jak s geologií ve škole
- geologický seminář pro učitele

9. 7. Plenér
-
tvůrčí ateliér pro děti i dospělé pod vedením zkušených výtvarníků

19. 12. Zdobení vánočního stromu pro zvířáta
- tentokrát s divadlem Víti Marčíka mladšího

 

Další akce a semináře budou upřesněny.Makrobiotika jednoduše III.

Datum konání: 28. 3. 2015

Srdečně Vás zveme na 3. část semináře makrobiotického vaření, tentokrát na téma Pečení sladké i slané, výroba amasaké. Seminář probíhá od 9.00 do cca 14.00 hodin. Po krátkém teoretickém úvodu následuje společné komentované vaření zakončené obědem. Součástí je vždy chutná polévka a hlavní chod dle tématu.

Zájemce prosíme, aby se hlásili do neděle 22.3.

Těšíme se na Vás!Projekty Přírodovědného muzea Semenec v roce 2014

Jak přibývá ranních mlh a objevuje se první námraza, Přírodovědné muzeum Semenec se pomalu ukládá k zimnímu spánku. Je čas se ohlédnout za proběhlou sezónou a připomenout, co nového jsme pro Vás, návštěvníky, v uplynulém roce připravili.

Interaktivní expozice Borovice celého světa.
Realizovali jsme projekt na oživení sbírky borovic. Každý z těch krásných stromů ve sbírce má nyní svou tabuli s popisem, zajímavostmi, mapou přirozeného výskytu a překrásnými fotografiemi vzrostlých stromů z původních lokalit – shromáždili jsme tak kolekci fotografií od různých autorů z celého světa. Pro děti bude jistě zajímavé hledat mezi stromy schované obrázky zvířátek, která se živí borovými semeny či výhonky, nebo si v nich staví hnízda. Díky novým lupám a digitálním mikroskopům můžeme návštěvníkům nabídnout pozorování přírodnin ve větším rozlišení. Tuto možnost již využily děti z MŠ Dewetterova při podzimním výukovém programu.

Tento projekt financoval Jihočeský kraj v rámci programu Rozvoj venkova a krajiny a také Lesy České republiky, a. s., část prostředků jsme zajistili vlastní hospodářskou činností.

Panelová výstava Historie veřejné zeleně a s tím spojené spolkové činnosti v Týně nad Vltavou.

V Přírodovědném muzeu Semenec se již dlouhou dobu zabýváme veřejnou zelení. Přitom jsme zjistili, že její historie je v našem městě velmi bohatá. Proto jsme pro Vás připravili novou výstavu věnovanou tomuto tématu.

Zahradnické řemeslo bývalo vždy velice ceněné. Zpočátku to bylo zejména pro jeho nezastupitelnou produkční funkci: zdroj ovoce, zeleniny, koření a bylin nelze nikterak nahradit, musí se vypěstovat a to umí zahradníci. Jelikož pěstování těchto produktů má i významnou estetickou hodnotu, vždyť pohled na rozkvetlé a plodící záhony či stromy potěší snad každého, začalo se rozvíjet i okrasné zahradnictví, neboli sadařství. Největší rozmach zprvu zažívalo zahradnictví na panských a církevních statcích. Až později se začalo rozvíjet na úrovni obcí a měst. A ani v Týně nad Vltavou tomu nebylo jinak. Veřejná zeleň se k obecnému prospěchu a užití začala zakládat poč. 19. stol., kdy se datuje vznik okrašlovacích aktivit. A především počinům z konce tohoto století vděčíme za to, že je naše město okrášleno množstvím stromových výsadeb. Přestože to dnes přijímáme jako samozřejmost, je vhodné připomenout, že za tím je mnoho osobního úsilí a entuziasmu konkrétních lidí, kteří si význam těchto skutků s dostatečnou prozíravostí uvědomovali a konali dobro nejen ve prospěch svých vrstevníků, ale i pro mnoho následujících generací.

Jako poděkování těmto lidem jsme vytvořili panelovou výstavu, která je stručným připomenutím jejich činů. Jedná se o 6 panelů umístěných v prostorách Přírodovědného muzea Semenec. Obsahují citace pamětních a historických knih, historické i novodobé fotografie.

Při tvorbě výstavy jsme probádali přes tři tisíce stran historických knih, hovořili s pamětníky a prohlédli a s historickými záznamy porovnali nespočet dobových fotografií.

Témata panelů výstavy: Historie veřejné zeleně, Okrašlovací činnost v Týně, Přehled stromů v Týně, Historie a vize rozvoje Přírodovědného muzea Semenec.

Součástí tohoto projektu byla také úprava recepce pro návštěvníky.

Tento projekt: „Historie veřejné zeleně a s tím spojené spolkové činnosti v Týně nad Vltavou “ je spolufinancován Evropskou unií z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v rámci osy IV Leader Programu rozvoje venkova ČR.

publicita

 

 

 

Oba tyto projekty budou součástí nabídky Přírodovědného muzea Semenec od příští sezóny 2015.
Přejeme všem našim návštěvníkům i příznivcům klidný Advent, veselý konec roku a příjemný vstup do nového roku 2015.