Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:



pro 20 Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Zdobení vánočního stromečku pro zvířátka

Poslední letošní akcí, na kterou bychom vás rádi do Přírodovědného muzea Semenec pozvali, je tradiční zdobení vánočního stromečku v novém provedení. Těšit se můžete na koncert, dílničky, stánek s dobrotami a přehlídku vánoček.
Program:
14.00 sraz u MěDDM, procházka se zastaveními až na Semenec
15.00 program v Přírodovědném muzeu Semenec: dílničky, občerstvení, punč, zdobení vánočního stromečku pro zvířátka, opékání přinesených pochoutek na ohni, ochutnávka vánoček
16.00 koncertní vystoupení pěveckého sboru Aleluja
          ocenění vánoček
16.30 stezka za vánočním světýlkem

Přehlídky vánoček se může zúčastnit každý, kdo má zájem. Vánočky se na místě rozkrájí a každý návštěvník může dát hlas jedné z nich. Na závěr tvůrce vánoček odměníme.
Akci pořádáme ve spolupráci s MěDDM Týn nad Vltavou a MŠ Dewetterova.
Těšíme se na vaši návštěvu!
plakátek Zdobení


Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Plán akcí 2025

Plán akcí Semenec 2025.jpgZveme vás na letošní akce v Přírodovědném muzeu Semenec. Letos převažují přírodovědné vycházky na nejrůznější témata, kterými vás provedou zkušení odborníci. Moc se těšíme na jejich pikantní historky ze světa ptáků, kamenů, hmyzu i kytek a věříme, že zaujmou i všechny návštěvníky.

Také letošními akcemi jsme se zapojili do Ekologických dnů Olomouc EKOLOGICKÉ DNY OLOMOUC 2025: MOC A BEZMOC v přírodě, společnosti a krajině (EDO), které jsou největším environmentálním festivalem v České republice. EDO již od roku 1990 pořádá centrum ekologických aktivit města Olomouce – Sluňákov.

 A co nás na Semenci letos čeká?

 

????‍⬛5. 4. – Ptačí otvírání

Přivítejte jaro pozorováním ptáků a objevte, kteří opeření návštěvníci se vracejí do naší přírody.

???? 1. 5. – Koncert pro stromy

Nechte se unést kouzlem hudby v přírodě a zažijte jedinečný koncert mezi stromy v jarním rozkvětu.

???? 3. 5. – Horniny pro lidi

Geologická vycházka, při které se dozvíte, jaké poklady ukrývá země pod našima nohama.

???? 7. 6. – Botanická vycházka

Prozkoumejte krásy místní flóry a zjistěte zajímavosti o rostlinách, které nás obklopují.

???? 9. 7. – Blanokřídlí ve městě

Objevte svět včel, vos a čmeláků a jejich důležitou roli v městském ekosystému.

✨ 12. 8. – Vycházka za perseidy

Nezapomenutelný večer pod hvězdami s pozorováním meteorického roje perseid.

???? 4. 10. – Moštování

Podzimní slavnost věnovaná ovocným stromům a tradičnímu lisování moštu

 

 


Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Ukončujeme projekty ekologického vzdělávání

Semenec, o.p.s. se ve své činnosti zaměřuje na environmentální výukové programy, které učíme už od roku 2005 a neustále je inovujeme a zkvalitňujeme. Jsou hlavním pilířem našich aktivit a zdrojem inspirace pro další rozvoj areálu Přírodovědného muzea Semenec, kde většina programů probíhá. Kromě programů pro děti a mládež se soustředíme také na semináře, workshopy a exkurze pro vzdělavatele (učitele, lektory), kteří si díky nim doplňují a oživují své znalosti. Při realizaci těchto seminářů spolupracujeme s odborníky v oblastech témat, která nabízíme.

V období let 2022 až 2024 jsme v Přírodovědném muzeu Semenec realizovali dva projekty na podporu environmentální výchovy a osvěty, které byly podpořeny Státním fondem životního prostředí.

www.mzp.cz         www.sfzp.cz

První projekt s názvem Denní výukové programy v Přírodovědném muzeu Semenec byl podpořený z Národního programu Životní prostředí v rámci aktivity Národní síť EVVO – podpora denních a pobytových výukových programů a školení. Podpořena byla realizace denních EVP pro děti a mládež v rozsahu 5000 účastníkohodin a pro vzdělavatele v rozsahu 480 účastníkohodin.

plakát web.jpeg

Druhý projekt Klimatické programy Přírodovědného muzea Semenec byl zaměřen specificky na výukové programy pro žáky 2. stupně ZŠ a starší, cílem projektu bylo zlepšit kompetence dětí v environmentální oblasti a v oblasti udržitelného rozvoje s důrazem na měnící se životní podmínky.

Projekt byl podpořen z Národního programu Životní prostředí v rámci Národního plánu obnovy. V tomto projektu bylo podpořeno 951 účastníkohodin.

web.jpeg


Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Jak bádat ve školní zahradě

seminář  Jak bádat 2024.jpgSemenec, o.p.s. nabízí pro začínající pedagogy, lektory či vedoucí zájmových kroužků seminář

Jak bádat ve školní zahradě

Tento seminář pořádáme v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou, jeho obsahem je seznámení se sbírkami v areálu, zajímavostmi k rostlinám, stromům a horninám v areálu, ukázky aktivit a her, které je možné provádět s dětmi venku a zpestřit jim tak výuku. Díky pestrosti aktivit a sbírek v areálu získáte inspiraci pro práci s dětmi v různých typech prostředí.
Akce je od 9 do 15 hodin, učitelé si platí oběd (zajišťujeme dovážku na místo), lektorné je hrazeno ze SFŽP, projekt Národní síť EVVO - podmínka je účast alespoň 15 účastníků.
Účastnický poplatek na zajištění občerstvení: 350 Kč bude vybírán v hotovosti na místě.
Registrace - příjem přihlášek - další informace: Mgr. Barbora Šímová, Semenec, o.p.s. semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894
Nabízené termíny: 9. 5., 10.5., 24. 5. 2024 – chcete-li zvolit jiný termín, je možné se dohodnout,
v případě dodržení počtu účastníků

Přihlašujte se vyplněním formuláře


Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Jarní semináře pro pedagogy

nabídka seminářů Semenec jaro 2024.jpgPřírodovědné muzeum Semenec Vás srdečně zve na jarní terénní semináře. Společně s našimi lektory se můžete vydat za horninami do ulic Českých Budějovic, do překrásné přírodní rezervace Libochovka, nebo k nám do muzea za tajemstvím rostlinného lýka a výrobků z něj.

26. 3. Budějovice kamenné s Petrem Rajlichem
Opakování loňského úspěšného semináře - geologické procházky městem s určováním hornin a minerálů v terénu města, na dlažbě i budovách. Spojíme s návštěvou bývalé pískovny Hrdějovice s výkladem ke geologickému rámci města a s možností sběru vzorků (železivce).
Účastnický poplatek: 500 Kč, není zajištěno občerstvení.

25. 4. Jarní Libochovka s Pavlem Špinarem
Unikátní exkurze do přírodní rezervace Libochovka, kde budeme mít možnost pozorovat jarní kvetoucí aspekt v nivě potoka Libochovky i lipové bučině masivu Hradce s relikty hradiště ze starší doby bronzové. Předmětem ochrany v Libochovce je les, měnící se v prales, a hlavně houby, kterých zde bylo nalezeno více než 700 druhů. Celodenní výprava do lesního terénu.
Účastnický poplatek: 500 Kč, není zajištěno občerstvení.

7. 6. Jak na lýko s Evou Pecháčkovou
Rostliny nám poskytují potravu, léčí nás, poskytují přístřeší a dokonce i materiál na výrobu předmětů denní potřeby. O rostlinném lýku a použití rostlin při výrobě provázků, nádob, ozdob, košíků nás poučí Eva Pecháčková, zkušená lektorka a znalkyně starodávných postupů zpracování rostlinných vláken. Každý účastník si odveze nejen zážitky a poznatky, ale hlavně vlastnoruční výrobky (provázky, náramky, misky a pletence). Koná se v Přírodovědném muzeu Semenec.
Účastnický poplatek: 650 Kč bude vybírán v hotovosti na místě. Zahrnuje občerstvení a oběd.

Počet účastníků na akce je omezen, proto doporučujeme přihlásit se včas.
Registrace - příjem přihlášek: vyplněním formuláře
další informace: Mgr. Barbora Šímová, semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894