Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Projekty > Léčivé byliny - jistota v časech změn > Kopřiva

Kopřiva   

IMG_5972.JPG

Najde se vůbec člověk, kterého kopřiva nikdy pěkně nespálila?

Dobře si pamatuji na jedno malé hříbě, které během své první vycházky narazilo na kopřivu a rozhodlo se ji ochutnat. Po tomto pokusu pak tancovalo dokola, vrtělo hlavou s otevřenou hubou a vyplazeným jazykem. Nešlo se nesmát, chudák hříbě…

 Kopřiva je i velmi úmorný plevel, ale přes to jde o prvotřídní léčivou bylinku. Má výborné močopudné a protizánětlivé účinky. Dle slovenské bylinkářky Aurélie Dugasové pomůže třítýdenní pitná kúra kopřivového čaje i od urputných a zdánlivě neléčitelných vyrážek.

Mně osobně se velmi osvědčilo překonat svoji lenost a před mytím vlasů si připravit silný kopřivový čaj, ve kterém si po umytí vlasů namáčím hlavu i vlasy. Odměnou jsou mi lesklé vlasy a nesvědivá vlasová pokožka bez lupů. Nejraději používám čerstvé mladé kopřivy, ze sušených mi připadá, že to není ono. Můj manžel dokonce tvrdí, že mu po konzumaci čerstvých mladých kopřiv a kopřivových koupelích vlasové pokožky zarůstá pleš. Ale má ji pořád :-)

Všichni bylinkáři se určitě shodnou, že kopřivový čaj je výborný na jarní detoxikační kúru. Nejvhodnější čas je právě nyní, kdy ze země vyrůstají svěže zelené mladé kopřivy.

Zkuste i Vy jarní detox zdarma!