Běžné léčivky a polní plevely s léčivými účinky mají potenciál pro využití v městské zeleni i obnově krajiny. Řada léčivek se uplatňuje na suchých stanovištích a je odolná při déletrvajícím suchu. Zároveň jejich léčebné využití představuje důležitou součást vztahu člověka a přírody a povědomí o nich by nemělo vymizet, především v souvislosti s měnícím se životním stylem lidí.
Informovat veřejnost a ovlivnit využití léčivek má své nezastupitelné místo v environmentální výchově. Běžná městská populace se vzdaluje přírodě do té míry, že utrhnout rostlinu a sníst její list je pro řadu lidí (dětí) těžko snesitelné. V podstatě postrádají tuto zkušenost a léčivé účinky připisují pouze bylinám v nálevových sáčcích čajů zakoupených v lékárně.
Projekt Léčivé byliny - jistota v časech změn proto chceme soustředit nejen na vytvoření environmentálního programu pro ZŠ, ale také na běžnou veřejnost, rodiny s dětmi a prostřednictvím osvětových akcí a publikace kalendáře upozornit na bezprostřední a všudypřítomné bohatství zelené lékárny kolem nás.
Pracovat budeme především s bylinami, které rostou v naší jedlé zahradě. K tomu připojíme polní plevely, kterých je na našem odpočívajícím poli velké množství. Řada těchto "plevelů" představuje užitečné i zapomenuté užitečné pomocníky. Byliny na poli určíme a popíšeme na novém informačním panelu.
Průvodcem v projektu bude Babička Bylinkářka, která vás seznámí se svými oblíbenými bylinami a dalšími zajímavostmi ze světa rostlin.
V rámci projektu jsme vytvořili nový výukový program pro 1. stupeň ZŠ zaměřený na tématiku léčivých bylin. Využíváme prostor Jedlé zahrady, interaktivní prvky a zcela nové hry a pomůcky. Pro program vznikl interaktivní prvek Míša a Čajové směsi.
Program je součástí běžné nabídky muzea Semenec.
Projekt je podpořen Ministerstvem životního prostředí v rámci Programu na podporu nestátních neziskových organizací působících v oblasti EVVO. Projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.