Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Projekty > Geologie s kamínkem Křemínkem

Geologie s kamínkem Křemínkem

V roce 2020 realizujeme projekt, jehož cílem je rozvoj geologického povědomí u dětí předškolního a školního věku prostřednictvím inovativních environmentálních výukových programů, které budou v rámci projektu vytvořeny a evaluovány. Prostřednictvím těchto programů chceme zlepšit vztah dětí k nerostnému bohatství Země a vnímání nerostů a hornin jako důležité součásti přírodního bohatství. V závislosti na věkové kategorii navrhneme aktivity, které přiblíží dětem názorně některé vlastnosti minerálů a některé jevy a procesy, ovlivňující utváření hornin.

Součástí projektu je také doplnění geologické expozice v areálu Přírodovědného muzea Semenec o nové vzorky. Získali jsme blok syenitidu z lomu Slapy u Tábora, dále typický vzorek ortoruly Vltavotýnska a staré překrásné bloky z táborské granátové skály. K těmto horninám připravujeme informační tabule.

Naši lektoři se díky projektu podívali na zajímavé geologické lokality a doplnili si vzdělání v tomto oboru.

turmalín Nákří turmalínová slunce Nákří Lom u obrázku, Písek

 Geologie s kamínkem Křemínkem tisková zpráva

Nové výukové programy dokončeny

Na sklonku roku 2020 se nám podařilo dokončit nové geologické enviromentální programy, které jsme měli možnost vytvořit díky projektu Geologie s kamínkem Křemínkem. Programy jsou zaměřené na tři věkové skupiny žáků.

Pro MŠ vznikl program Kamínek Křemínek, během něhož děti hledají a zkoumají české polodrahokamy a vyzkouší si práci cestářů a kameníků se žulou. Průvodcem jim je samotný kamínek Křemínek. Tento program jsme vyzkoušeli v několika mateřských školkách a z reakcí dětí a paní učitelek víme, že úkol přiblížit nerosty i nejmenším dětem se vydařil.  

Pro žáky nižšího stupně ZŠ jsme připravili program Minerály geologa Šutříka plný zajímavých pokusů s krásnými vzorky minerálů. Na žáky 2. stupně ZŠ čeká program Horniny nadosah, během něhož budou sestavovat horninový cyklus z útržků příběhů a z reálných vzorků hornin a následně prozkoumají horniny různých typů na připravených stanovištích. Za dobře vykonanou práci čeká na všechny žáky zajímavá odměna.

 Pilotní programy na základních školách neproběhly, ale pevně doufáme, že i tyto dva programy budou pro žáky zábavné a přínosné zároveň a již se těšíme na první účastníky.

 

Kamínek Křemínek

Krásné minerály jsou všude kolem nás.

Pokusíme se rozveselit kamínka Křemínka, prohlédneme si polodrahokamy zblízka a zahrajeme si na kameníky a cestáře.

 

Minerály geologa Šutříka

I minerály mají různé vlastnosti.

Žáci se pokusí doplnit zápisky geologa Šutříka, který musel náhle odjet na důležitou schůzku. Budou provádět pokusy s nerosty a zkoumat jejich vlastnosti. Odměna za dobře vykonanou práci nikoho nemine.

 

Horniny nadosah

Horninový cyklus, to je dobrodružství.

Seznámíme se s horninovým cyklem, formou hry si žáci znalosti upevní a během plnění úkolů na stanovištích prozkoumají různé typy hornin. Na stanovištích budou pracovat s kvalitními vzorky hornin a minerálů.

 

 

 

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 

MZP_CZ.png