Úvod > Novinky

Štítky:

1 5 8 10 12 Starší

Projekty Přírodovědného muzea Semenec v roce 2014

Jak přibývá ranních mlh a objevuje se první námraza, Přírodovědné muzeum Semenec se pomalu ukládá k zimnímu spánku. Je čas se ohlédnout za proběhlou sezónou a připomenout, co nového jsme pro Vás, návštěvníky, v uplynulém roce připravili.

Interaktivní expozice Borovice celého světa.
Realizovali jsme projekt na oživení sbírky borovic. Každý z těch krásných stromů ve sbírce má nyní svou tabuli s popisem, zajímavostmi, mapou přirozeného výskytu a překrásnými fotografiemi vzrostlých stromů z původních lokalit – shromáždili jsme tak kolekci fotografií od různých autorů z celého světa. Pro děti bude jistě zajímavé hledat mezi stromy schované obrázky zvířátek, která se živí borovými semeny či výhonky, nebo si v nich staví hnízda. Díky novým lupám a digitálním mikroskopům můžeme návštěvníkům nabídnout pozorování přírodnin ve větším rozlišení. Tuto možnost již využily děti z MŠ Dewetterova při podzimním výukovém programu.

Tento projekt financoval Jihočeský kraj v rámci programu Rozvoj venkova a krajiny a také Lesy České republiky, a. s., část prostředků jsme zajistili vlastní hospodářskou činností.

Panelová výstava Historie veřejné zeleně a s tím spojené spolkové činnosti v Týně nad Vltavou.

V Přírodovědném muzeu Semenec se již dlouhou dobu zabýváme veřejnou zelení. Přitom jsme zjistili, že její historie je v našem městě velmi bohatá. Proto jsme pro Vás připravili novou výstavu věnovanou tomuto tématu.

Zahradnické řemeslo bývalo vždy velice ceněné. Zpočátku to bylo zejména pro jeho nezastupitelnou produkční funkci: zdroj ovoce, zeleniny, koření a bylin nelze nikterak nahradit, musí se vypěstovat a to umí zahradníci. Jelikož pěstování těchto produktů má i významnou estetickou hodnotu, vždyť pohled na rozkvetlé a plodící záhony či stromy potěší snad každého, začalo se rozvíjet i okrasné zahradnictví, neboli sadařství. Největší rozmach zprvu zažívalo zahradnictví na panských a církevních statcích. Až později se začalo rozvíjet na úrovni obcí a měst. A ani v Týně nad Vltavou tomu nebylo jinak. Veřejná zeleň se k obecnému prospěchu a užití začala zakládat poč. 19. stol., kdy se datuje vznik okrašlovacích aktivit. A především počinům z konce tohoto století vděčíme za to, že je naše město okrášleno množstvím stromových výsadeb. Přestože to dnes přijímáme jako samozřejmost, je vhodné připomenout, že za tím je mnoho osobního úsilí a entuziasmu konkrétních lidí, kteří si význam těchto skutků s dostatečnou prozíravostí uvědomovali a konali dobro nejen ve prospěch svých vrstevníků, ale i pro mnoho následujících generací.

Jako poděkování těmto lidem jsme vytvořili panelovou výstavu, která je stručným připomenutím jejich činů. Jedná se o 6 panelů umístěných v prostorách Přírodovědného muzea Semenec. Obsahují citace pamětních a historických knih, historické i novodobé fotografie.

Při tvorbě výstavy jsme probádali přes tři tisíce stran historických knih, hovořili s pamětníky a prohlédli a s historickými záznamy porovnali nespočet dobových fotografií.

Témata panelů výstavy: Historie veřejné zeleně, Okrašlovací činnost v Týně, Přehled stromů v Týně, Historie a vize rozvoje Přírodovědného muzea Semenec.

Součástí tohoto projektu byla také úprava recepce pro návštěvníky.

Tento projekt: „Historie veřejné zeleně a s tím spojené spolkové činnosti v Týně nad Vltavou “ je spolufinancován Evropskou unií z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova v rámci osy IV Leader Programu rozvoje venkova ČR.

publicita

Oba tyto projekty budou součástí nabídky Přírodovědného muzea Semenec od příští sezóny 2015.
Přejeme všem našim návštěvníkům i příznivcům klidný Advent, veselý konec roku a příjemný vstup do nového roku 2015.

Zdobení vánočního stromečku pro zvířátka

Datum konání: 20. 12. 2014

Poslední letošní akcí, na kterou bychom vás rádi do Přírodovědného muzea Semenec pozvali, je tradiční zdobení vánočního stromečku v novém provedení. Těšit se můžete na koncert, dílničky, stánek s dobrotami a přehlídku vánoček.
Program:
14.00 sraz u MěDDM, procházka se zastaveními až na Semenec
15.00 program v Přírodovědném muzeu Semenec: dílničky, občerstvení, punč, zdobení vánočního stromečku pro zvířátka, opékání přinesených pochoutek na ohni, ochutnávka vánoček
16.00 koncertní vystoupení pěveckého sboru Aleluja
          ocenění vánoček
16.30 stezka za vánočním světýlkem

Přehlídky vánoček se může zúčastnit každý, kdo má zájem. Vánočky se na místě rozkrájí a každý návštěvník může dát hlas jedné z nich. Na závěr tvůrce vánoček odměníme.
Akci pořádáme ve spolupráci s MěDDM Týn nad Vltavou a MŠ Dewetterova.
Těšíme se na vaši návštěvu!
plakátek Zdobení

1 5 8 10 12 Starší