Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:Nedělní tvoření 2020

Datum konání: 5. 7. 2020

5. 7. začíná cyklus nedělních tvořivých dílen v Přírodovědném muzeu Semenec. Každou neděli až do konce října na vás v muzeu čeká připravený materiál a pomůcky, stačí jen popustit uzdu fantazii a dát se do práce.

Dílničky jsou letos zaměřené na tvorbu z korálků, dřívek, semínek a jiných přírodních materiálů apod. Každá dílna je zařazena vícekrát, proto se nebojte, že byste o některou přišli. Těšíme se na společné zážitky při nedělním tovření.

nedělní tvoření kalendář 20202.jpgSkotačení se zvířátky

Datum konání: 4. 7. 2020

Srdečně Vás zveme na rodinnou vycházku do Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou.Společně s lektrorem si zaskotačíme s lesními zvířátky, něco se dozvíme o jejich způsobu života i o oblíbených pochoutkách. Kdoví, možná také sami něco ochutnáme...
skotačení se zvířátky.jpgRozšířená otevírací doba

Datum konání: 17. 6. 2020

V průběhu června nás můžete navštívit také každou středu od 10 do 17 hodin.Víkend otevřených zahrad 2020

Datum konání: 6. 6. 2020 - 7. 6. 2020

O prvním červnovém víkendu se otevírají brány zahrad pro veřejnost v rámci celoevropské akce Víkend otevřených zahrad. Zpřístupňují se ty, které bývají jinak uzavřené a jindy je ani navštívit nemůžete, ty běžně otevírané mají atraktivní doprovodný program.
V Přírodovědném muzeu Semenec se tentokrát jedná o první akci sezóny po uzavřeném pandemickém jaru. Program je připravený hlavně pro rodiny s dětmi. Budou to skotačivé prohlídky, vždy v 11:00 a 13:00 hodin, kterými vám představíme nově vybudované části zahrady, v sobotu také divadelní pohádka Dobrodružství lesního skřítka Kuka v 15:00 hodin a v neděli ještě komentovaná prohlídka, určená spíše dospělým fanouškům zahrad a okrasných dřevin.
Těšíme se na všechny návštěvníky!

def 2020 plakat  Semenec kopie.jpgPříměstský tábor 2020

2příměstský tábor 2020.jpgPlán akcí na rok 2020

Zatímco za okny konečně poletuje sníh, chystáme pro Vás plán na letošní sezónu, abyste si v klidu u kamen mohli zaznamenat naše akce do kalendáře a nic vám neuniklo. Těšit se můžete na novou expozici léčivých a jedlých rostlin - Jedlá zahrada, herní prvky na přírodní překážkové dráze Skotačivá stezka se zvířátky a také na prodlouženou otevírací dobu během prázdnin: od 10 do 19 hodin, abyste si mohli v muzeu vychutnat pryskyřičnou vůni letních podvečerů.

plán akcí 2020.jpgKomunitní realizace projektu Výuková zahrada

Datum konání: 5. 10. 2019 - 19. 10. 2019

V průběhu letošního roku se na Semenci realizuje projekt Výuková zahrada Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou. Jeho smyslem je doplnit areál muzea o další prvky, které budou sloužit především pro environmetální výukové programy, workshopy, semináře, ale také pro víkendové návštěvníky. Řešitelem projektu je město Týn nad Vltavou, které na jeho realizaci získalo podporu ze Státního fondu životního prostředí.

Příloha č. 1 ZD - Projektová dZad. a realizační dokumentace) 14.jpg

V muzeu v rámci projektu vznikly venkovní učebny v podobě stanových přístřešků. Jeden z nich - kruhové šapitó - je umístěn na hlavním prostranství před budovou, druhý - v podobě amfiteátru - leží na dosud nevyužité ploše v blízkosti sbírky borovic a písečné duny.

P1010602.JPG

Dále vzniká lesní překážková dráha motivovaná pohybem zvířat. Jednotlivé prvky navrhli žáci vltavotýnských základních škol v rámci komunitního plánovacího Dne s architektem. Žáci se pokusili sami sestrojit překážku pomocí připravených volných komponentů a svůj výtvor pak představili spolužákům, kteří jej hned vyzkoušeli. Své návrhy navíc ztvárnili v podobě hliněných modelů. Na základě těchto návrhů nyní vznikají objekty ze dřeva, kamenů a provazů, které budou v muzeu instalovány ještě do konce letošního roku.

P1000065.JPG

Další komunitní akce proběhla na jaře, tzv. Přípravný den, který se uskutečnil ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Temelín v rámci tzv. firemního dobrovolnictví. Pracovníci elektrárny ostatně navštěvují naše muzeum každoročně a pomáhají s údržbou nebo úpravami expozic. Letos se tedy podíleli na čištění a úpravě plochy pro umístění kruhového šapita. Místo bylo zarostlé dřevinami, bylo potřeba je vyřezat, vytrhat pařezy a srovnat terén.

P1000687.JPG

V podzimním období nás čekají práce na dokončení projektu a jejich součástí jsou jednak komunitní výsadbové dny a tzv. Polní den, zaměřený na údržbu již vysazených rostlin. Polní den proběhl 5. 10. a byl zaměřen na pletí bylinkových výsadeb v pěstebních boxech Jedlé zahrady, která tvoří poslední část projektu.

DSC_0061.JPG

Jedlá zahrada nahradí v současné době dožívající expozici léčivých bylin u recepce muzea. Byliny v Jedlé zahradě jsou uspořádány do podoby spirálovitého záhonu obehnaného kamennými zídkami. Spirálou lze procházet po mlatovém chodníčku a kochat se pohledem na okolní krajinu i rostliny. Uprostřed na vyvýšené plošině se nachází kamenná skulptura a ptačí pítko. Okolo jsou navrženy výsadby ovocných stromů. Ty byly vysázeny společně s předškolními dětmi a jejich rodiči v rámci výsadbového dne 19. 10. Výsadbový den proběhl ve spolupráci s městským doměm dětí a mládeže v Týně nad Vltavou.

P1010639.JPG

 

 V závěru projektu po dokončení terénních úprav nás čeká poslední Výsadbový den, kdy osázíme bylinkovou zahradu. Budou vysazeny léčivé a aromatické byliny a také jedlé keře. Na komunitních akcích se dosud podílelo přes 70 účastníků, kteří odpracovali 185 hodin.Všem velmi děkujeme za pomoc a podporu!

 

 

 

SFZP_H_CMYK.jpg město Týn.gif

Název projektu: Výuková zahrada Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou, Týn nad Vltavou, okres České Budějovice, rozhodnutí č. 06461862Exkurze z Tábora na Semenec

Datum konání: 21. 9. 2019

pozvánka EXKURZE Tábor.jpgV sobotu 21. září podniknou rodiny s dětmi z Tábora výpravu do Přírodovědného muzea Semenec, kde na ně bude čekat pestrý program, který začne nejprve seznámením s muzeem a jeho sbírkami, bude pokračovat výpravou do podzemí, ochutnávkou medu a vyvrcholí tisknutím vlastní pohlednice s přírodními motivy. Dále už bude následovat volná hra za využití interaktivních prvků muzea. Snad bude i počasí nakloněno našim smělým plánům :-)

Na akci se mohou přihlašovat obyvatelé města Tábor, pro které je výlet zcela zdarma, díky podpoře města Tábor!

Akce se koná ve spolupráci s Porcetou (PorCeTa, o.p.s. Centrum odborného poradenství pro dospělé a děti. Podpora pro rodiny a náhradní rodiny. http://www.porceta.cz/) za podpory města Tábor v rámci sítě Krasec.Workshop stavba hliněných pecí

Datum konání: 1. 7. 2019 - 5. 7. 2019

nabídka workshop pece .jpgpod vedením zkušeného experienciálního archeologa Filipa Šrámka si osvojíme technologie budování hliněných staveb na základě poznatků z archeologických výzkumů.
Postavíme společně funkční repliky hliněných pecí na pečení chleba a tavení bronzu.

Zájemci se registrují na e-mailu: semenec.ops@gmail.com do 15. 6. 2019, počet účastníků omezen.
Poplatek: 4000 Kč zahrnuje účast na workshopu pod vedením lektora, stravu na celý týden, možnost ubytování na Semenci ve vlastním stanu.
Podrobnosti v přiloženém programu.Do třetice exkurze do Přírodovědného muzea Semenec

Datum konání: 13. 6. 2019

pozvánka EXKURZE 13_6.jpgVe spolupráci s organizací Ledax pořádáme 13. 6. od 10:00 exkurzi do Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou pro seniory. Na programu budou kromě komentované prohlídky všech expozic s odborným výkladem také pokusy s bylinami, prohlídka včelařského koutku i ochutnávka medu. Společně ochutnáme čaje z čerstvých bylin a vytvoříme si vlastní čajovou směs.

 

Exkurze je podpořena Jihočeským krajem v rámci Krajské sítě environmentálních center KRASEC.