Hledání

Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:

Komunitní realizace projektu Výuková zahrada

Datum konání: 5. 10. 2019 - 19. 10. 2019

V průběhu letošního roku se na Semenci realizuje projekt Výuková zahrada Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou. Jeho smyslem je doplnit areál muzea o další prvky, které budou sloužit především pro environmetální výukové programy, workshopy, semináře, ale také pro víkendové návštěvníky. Řešitelem projektu je město Týn nad Vltavou, které na jeho realizaci získalo podporu ze Státního fondu životního prostředí.

Příloha č. 1 ZD - Projektová dZad. a realizační dokumentace) 14.jpg

V muzeu v rámci projektu vznikly venkovní učebny v podobě stanových přístřešků. Jeden z nich - kruhové šapitó - je umístěn na hlavním prostranství před budovou, druhý - v podobě amfiteátru - leží na dosud nevyužité ploše v blízkosti sbírky borovic a písečné duny.

P1010602.JPG

Dále vzniká lesní překážková dráha motivovaná pohybem zvířat. Jednotlivé prvky navrhli žáci vltavotýnských základních škol v rámci komunitního plánovacího Dne s architektem. Žáci se pokusili sami sestrojit překážku pomocí připravených volných komponentů a svůj výtvor pak představili spolužákům, kteří jej hned vyzkoušeli. Své návrhy navíc ztvárnili v podobě hliněných modelů. Na základě těchto návrhů nyní vznikají objekty ze dřeva, kamenů a provazů, které budou v muzeu instalovány ještě do konce letošního roku.

P1000065.JPG

Další komunitní akce proběhla na jaře, tzv. Přípravný den, který se uskutečnil ve spolupráci s Jadernou elektrárnou Temelín v rámci tzv. firemního dobrovolnictví. Pracovníci elektrárny ostatně navštěvují naše muzeum každoročně a pomáhají s údržbou nebo úpravami expozic. Letos se tedy podíleli na čištění a úpravě plochy pro umístění kruhového šapita. Místo bylo zarostlé dřevinami, bylo potřeba je vyřezat, vytrhat pařezy a srovnat terén.

P1000687.JPG

V podzimním období nás čekají práce na dokončení projektu a jejich součástí jsou jednak komunitní výsadbové dny a tzv. Polní den, zaměřený na údržbu již vysazených rostlin. Polní den proběhl 5. 10. a byl zaměřen na pletí bylinkových výsadeb v pěstebních boxech Jedlé zahrady, která tvoří poslední část projektu.

DSC_0061.JPG

Jedlá zahrada nahradí v současné době dožívající expozici léčivých bylin u recepce muzea. Byliny v Jedlé zahradě jsou uspořádány do podoby spirálovitého záhonu obehnaného kamennými zídkami. Spirálou lze procházet po mlatovém chodníčku a kochat se pohledem na okolní krajinu i rostliny. Uprostřed na vyvýšené plošině se nachází kamenná skulptura a ptačí pítko. Okolo jsou navrženy výsadby ovocných stromů. Ty byly vysázeny společně s předškolními dětmi a jejich rodiči v rámci výsadbového dne 19. 10. Výsadbový den proběhl ve spolupráci s městským doměm dětí a mládeže v Týně nad Vltavou.

P1010639.JPG

 

 V závěru projektu po dokončení terénních úprav nás čeká poslední Výsadbový den, kdy osázíme bylinkovou zahradu. Budou vysazeny léčivé a aromatické byliny a také jedlé keře. Na komunitních akcích se dosud podílelo přes 70 účastníků, kteří odpracovali 185 hodin.Všem velmi děkujeme za pomoc a podporu!

 

 

 

SFZP_H_CMYK.jpg město Týn.gif

Název projektu: Výuková zahrada Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou, Týn nad Vltavou, okres České Budějovice, rozhodnutí č. 06461862Exkurze z Tábora na Semenec

Datum konání: 21. 9. 2019

pozvánka EXKURZE Tábor.jpgV sobotu 21. září podniknou rodiny s dětmi z Tábora výpravu do Přírodovědného muzea Semenec, kde na ně bude čekat pestrý program, který začne nejprve seznámením s muzeem a jeho sbírkami, bude pokračovat výpravou do podzemí, ochutnávkou medu a vyvrcholí tisknutím vlastní pohlednice s přírodními motivy. Dále už bude následovat volná hra za využití interaktivních prvků muzea. Snad bude i počasí nakloněno našim smělým plánům :-)

Na akci se mohou přihlašovat obyvatelé města Tábor, pro které je výlet zcela zdarma, díky podpoře města Tábor!

Akce se koná ve spolupráci s Porcetou (PorCeTa, o.p.s. Centrum odborného poradenství pro dospělé a děti. Podpora pro rodiny a náhradní rodiny. http://www.porceta.cz/) za podpory města Tábor v rámci sítě Krasec.Workshop stavba hliněných pecí

Datum konání: 1. 7. 2019 - 5. 7. 2019

nabídka workshop pece .jpgpod vedením zkušeného experienciálního archeologa Filipa Šrámka si osvojíme technologie budování hliněných staveb na základě poznatků z archeologických výzkumů.
Postavíme společně funkční repliky hliněných pecí na pečení chleba a tavení bronzu.

Zájemci se registrují na e-mailu: semenec.ops@gmail.com do 15. 6. 2019, počet účastníků omezen.
Poplatek: 4000 Kč zahrnuje účast na workshopu pod vedením lektora, stravu na celý týden, možnost ubytování na Semenci ve vlastním stanu.
Podrobnosti v přiloženém programu.Do třetice exkurze do Přírodovědného muzea Semenec

Datum konání: 13. 6. 2019

pozvánka EXKURZE 13_6.jpgVe spolupráci s organizací Ledax pořádáme 13. 6. od 10:00 exkurzi do Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou pro seniory. Na programu budou kromě komentované prohlídky všech expozic s odborným výkladem také pokusy s bylinami, prohlídka včelařského koutku i ochutnávka medu. Společně ochutnáme čaje z čerstvých bylin a vytvoříme si vlastní čajovou směs.

 

Exkurze je podpořena Jihočeským krajem v rámci Krajské sítě environmentálních center KRASEC.Víkend otevřených zahrad 2019

Datum konání: 8. 6. 2019 - 9. 6. 2019

Během Víkendu otevřených zahrad 8. – 9. 6. nás čekají komentované prohlídky a 2019 plakat editovatelna sablona Semenec kopie.jpghudební program na sobotní večer: ve spolupráci s MCKV se na Semenci odehraje koncert skupiny Zrní. Nemusíte se bát vzít i děti, neboť pro ty bude nachystáno speciální večerní dobrodružství – muzeum z druhé strany.

Program:
sobota 8. 6.:
10:30 prohlídka s vílou Lesankou
15:00 prohlídka se skřítkem Čajánkem
19:30 tajemná prohlídka
20:30 koncert Zrní (vstupné samostatně - MCKV Týn nad Vltavou)

neděle 9.6.:
od 14:00 vrtáme amulety
15:00 komentovaná prohlídka

Víkend otevřených zahrad je událost, která vznikla ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend), probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních článků šíření osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, ve kterých se v průběhu dvou dní snažíme přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem zahrady.

Víkend otevřených zahrad v Přírodovědném muzeu Semenec podporuje Jaderná elektrárna Temelín a město Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.Exkurze do Přírodovědného muzea Semenec

Datum konání: 25. 5. 2019

Ve spolupráci s Protivínským vlastivědným klubem pořádá Semenec, o.p.s. 25. 5. od 14:00 exkurzi do Přírodovědného muzea Semenec v Týně nad Vltavou. Na programu budou kromě komentované prohlídky všech expozic s odborným výkladem také pokusy s bylinami, prohlídka včelařského koutku i ochutnávka medu. Společně ochutnáme čaje z čerstvých bylin a vytvoříme si vlastní čajovou směs.

Návštěvníky prosíme, aby se registrovali na e-mailu: semenec.ops@gmail.com

Exkurze je podpořena Jihočeským krajem v rámci Krajské sítě environmentálních center KRASEC.

pozvánka EXKURZE.jpgVycházka pro aktivní seniory do Přírodovědného muzea

Datum konání: 9. 5. 2019

Na 9. 5. je na Semenci naplánovaná vycházka speciálně připravená pro seniory, které láká příroda a její poznávání. Připravené sjou pokusy s bylinami, prohlídka včelařského koutku i ochutnávka medu. Nebude chybět ani vlastní tvorba, tentokrát čajové směsi.

Těšíme se na všechny návštěvníky!

Vycházka je podpořena Jihočeským krajem v rámci Krajské sítě environmentálních center KRASEC.

pozvánka VYCHAZKA.jpgNa Semenec za řemesly 2019

Datum konání: 1. 5. 2019

semenec_2019_web.jpg

Tak už je to zase tady, vážení! Blíží se letošní hudebně divadelní jarmark v našem muzeu, prvomájová veselice se vším všudy. Kromě pestré jarmareční směsi vonící pečeným masem, kukuřicí, plackami, čerstvým dřevem a kůží, medem a konopným mazáním, nás letos čeká také vědecká vsuvka v podobě mobilní laboratoře Biologického centra AVČR v.v.i. v Českých Budějovicích, ve které nás s tajemstvími přírody budou seznamovat vědci z  Entomologického ústavu a mobilní planetárium s pestrou nabídkou pořadů pro malé i velké.

Na pódiu se představí tanečnice z Městského domu dětí a mládeže v Týně nad Vltavou, bubenická skupina Hakuna Matata z Jindřichova Hradce, zpěvák Jan Venas z Plzně a hudební produkci završí vystoupení skupiny Mirka Kemela z Prahy.

Mirka Kemela znáte jako kreslíře vtipů, je však také autorským písničkářem a doprovází se na akordeon. Většinou vystupuje za doprovodu kapely. Jejich muzika balancuje na pomezí více žánrů od balad přes šanson a blues až po chytlavé hospodské písničky. Vždy jde především o osobní zpověď autora.

Hudební vystoupení prostřídáme s žonglérskými vstupy Vojty Vrtka, který nám také zahraje kejklířské divadlo Kouzelná kulička společně s Janem Brůčkem. Kdo by chtěl nahlédnout pod pokličku tvůrčího hrnce kejklířů, může se zúčastnit jejich žonglérské dílny. Žonglování je totiž nejen zábavná, ale i zdraví a mysli prospěšná činnost.

Letošní program je opravdu nabitý, proto si vyhraďte na jarmark celý den, ať nemusíte utíkat pryč frustrováni, že jste si nestačili vyrobit čokoládovou figurku, poučit se o životě motýlů, zahrát si na chrobáka, nebo si vyzkoušet všechny hračky v Hračkolně.

 Vernisáž nové expozice Tajemství podzemního světa

Datum konání: 5. 4. 2019

Letos začínáme důležitou událostí - zpřístupněním nové expozice "Tajemství podzemního světa".  Ale informační tabule a panely zde nečekejte! Tajemství podzemního světa je opravdu tajemstvím, pokusem představit si, jak vypadá svět pod našima nohama. Tak jako Alenka ze známé knížky, dostaneme se i my skrze noru pod kořeny stromu do neznámého světa, a to až do samotného zemského jádra…

Ale tiše! Snad rozumíte – aby někoho nenapadlo dostat se do středu země před námi!

 

POZVÁNKA VERNISÁŽ PODZEMÍ def.jpg

 Příměstský tábor 2019

Datum konání: 8. 7. 2019

 

Průzkumy a výzkumy, na Semenci bez nudyprimestsky tabor 2019.jpg

 8.-12. 7. 2019

Cena: 1450Kč                     

Pro děti od 6ti let.

Přijďte si užít pohodové léto na Semenec. Po celý týden budeme prozkoumávat bližší i širší okolí, provádět zajímavé výzkumy, hrát si a dovádět.

Kdo ví, třeba nás přijede navštívit i pojízdná laboratoř!

A víte, co je na našich táborech nejlepší?

Veškerý čas trávíme venku (no pravda, před deštěm se schováme) a tábor zakončíme táborovým ohněm s překvapením pro rodiče.

Příhláška zde

více info:

zizkova@muzeumsemenec.cz