Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:

Příměstské tábory 2023

Datum konání: 10. 7. 2023 - 21. 7. 2023

Příměstské tábory Semenec 23.jpgTaké letos máme pro vaše děti připravené dva turnusy příměstských táborů. Letošní témata jsou Na vlně vlny a Malí velcí zahradníci. V obou táborech spojíme pobyt na čerstvém vzduchu v areálu Přírodovědného muzea Semenec s rukodělnými činnostmi a spoustou legrácek a her. V pátek počítejte s akcí pro rodiče, aby z toho tábornictví také něco měli...

10.-14. 7. 2023 Na Vlně vlny

17.-21. 7. 2023 Malí velcí zahradníci

Oba tábory jsou určené pro děti od šesti let. Cena je 3200 Kč a zahrnuje veškeré náklady na materiál, pomůcky, pitný režim, oběd a 2 svačiny.

Těšíme se na vaše přihlášky:

 

Přihláška zde

 více informací na emailu: zizkova@muzeumsemenec.cz



O projektu Včelaření a opylaření

matka.jpgV roce 2022 realizujeme v Přírodovědném muzeu Semenec projekt Včelaření a opylaření – rozvoj povědomí o zdravém přístupu ke včelám, který je podpořen Jihočeským krajem v rámci dotačního programu Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO).

Včely jsou jedním z nejprozkoumanějších druhů hmyzu, je o nich napsáno množství knih, článků, existují nádherné snímky včelího života, záznamy tanečků i různých druhů bzučení jako reakcí na podněty. Člověk se s nimi učí spolupracovat již po tisíciletí. Přesto nám některé aspekty fungování včelstva stále unikají. Čím více se je pokoušíme poznat a využít hospodářsky pro jejich produkty, tím více se přirozená povaha a schopnost včelstva přežít ve volné přírodě přesouvá za závoj neznáma. To vede ke stavu, jaký dnes máme - včelstva hynou, jsou oslabená, trpí řadou chorob. Včelám můžeme pomoci, jen když se od nich budeme ochotni učit. Včela je tím, kdo včelaří s člověkem.

V našem projektu jsme si dali za cíl podpořit v návštěvnících Přírodovědného muzea Semenec vědomí důležitosti včel v přírodě.

Více o projektu....



Na houby s Pavlem Špinarem

Datum konání: 16. 10. 2022

houby.jpgPlníme si dávný sen a budeme procházet Přírodovědné muzeum s mykologem Pavlem Špinarem. Zasvětí nás do vztahů hub a stromů, ukáže druhy známé, méně známé i ty neznámé.

Těšíme se na vás v neděli 16. října ve 14:00 před recepcí muzea, odkud se vydáme na procházku za houbami. A že jich tam teď je! Tak se přijďte podívat.

 

Akce je podpořená Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.



Moštování na Semenci 2022

Datum konání: 1. 10. 2022

moštování 2022.jpgPodzimní oslava úrody v Přírodovědném muzeu Semenec. Moštování jablek a ochutnávka čerstvého moštu, pečení chleba v hliněné peci, malý trh, aktivity pro děti, miniškolička práskání bičem spolku Keltoviny, divadlo Já to jsem - Eliščiny pohádky.

Program:

10:00 - 17:00 průběžně moštujeme, topíme v peci a pečeme kváskový chléb, stloukáme máslo a ochutnáváme

10:00 - 15:00 řemeslný trh

14:30  divadlo Já to jsem: Eliščiny pohádky (Víťa Marčík mladší)

celý den taktéž Miniškolička práskání bičem spolku Keltoviny a tvořivé dílničky pro děti.

Na loňském ročníku jsme společně s návštěvníky zasadili jeřáb oskeruši, kterou si adoptoval Václav Losík z Lomnice nad Lužnicí. Také letos si můžete adoptovat některý z  našich stromů, nebo se dohodnout na výsadbě toho vašeho. 

Více o adopci stromů

Jeřáb oskeruše je vzácný prastarý ovocný strom, se kterým se u nás můžete setkat na jižní Moravě, na Slovácku, obvykle jako s košatým soliterním stromem. U nás roste asi 800 oskeruší, řadí se proto mezi ohrožené dřeviny.

událost na fb

 

Moštování se koná za podpory Jaderné elektrárny Temelín v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.

Akce je podpořena Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.

 

P1030524.JPG P1030559.JPG P1030585.JPG
P1030593.JPG P1030601.JPG P1030586.JPG

Vzpomínka na Moštování 2021



Kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou

V letošním roce byla naše organizace podpořena dotací Jihočeského kraje za účelem realizace projektu Kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou. V rámci tohoto projektu jsme uskutečnili dvě kulturní akce - Koncert pro stromy a Pravěký den.

Dotace byla použita na financování organizačního zajištění, propagace a honorářů účinkujících.

Koncert pro stromy se konal 1. května. Celý den zněla Přírodovědným muzeem Semenec hudba různých kapel pestrých žánrů, konal se řemeslný trh a pro děti byla zajištěná bohatá nabídka aktivit a činností. Akci navštívilo cca 400 návštěvníků.

Pravěký den se konal 6. srpna. Kostýmovaná akce byla motivovaná slavnou pravěkou historií oblasti kolem soutoku Lužnice s Vltavou. V těchto místech se nacházela v době bronzové kupecká a řemeslnická osada. Naše akce představovala sešlost pravěkých řemeslníků, kteří si navzájem předvádí a učí se svá řemesla. Návštěvníci mohli při absolvování dílen (vázání došků, pravěká hudba, mletí obilí a pečení placek, rozdělávání ohně, zpracování ovčí vlny, kamenické řemeslo, ražba mincí) získat výuční list řemeslníka. Akci doprovodilo hudební vystoupení a pohádka kostýmované skupiny Altsteinzeitliche Knochenklangbilder. Akci navštívilo cca 200 návštěvníků.

plakát pravěký den 2022.jpg plakát web.jpg bez názvu-73_1.jpg
bez názvu-261.jpg bez názvu-234.jpg bez názvu-303.jpg
     
pravěk-7.jpg pravěk-149.jpg pravěk-281.jpg
pravěk-124.jpg pravěk-221.jpg pravěk-291.jpg

 



Praktická geologie – v roce křemene vše o křemeni s Petrem Rajlichem

Datum konání: 13. 10. 2022

obr4.JPGKrajský úřad Jihočeského kraje České Budějovice, odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví a Semenec, o.p.s. Týn nad Vltavou Vás zvou na akreditovaný seminář pro pedagogy 2. stupně ZŠ, nižších ročníků víceletých gymnázií, pedagogy SŠ, muzejní pedagogy, lektory středisek ekologické výchovy, pracovníky DDM a další zájemce "Praktická geologie – v roce křemene vše o křemeni s Petrem Rajlichem".

Rok 2022 byl Mezinárodní mineralogickou asociací (IMA) pod záštitou OSN/UNESCO vyhlášen rokem mineralogie. Minerálem roku byl vyhlášen křemen. Náš seminář je příspěvkem k této oslavě křemene a program semináře je postaven tak, aby učitel získal maximální možné dovednosti a opěrné body při výukové demonstraci křemene a křemenných hmot. Probereme pochody, které stojí za vznikem opálů, achátů, krystalů a jejich základních tvarů, srůstů a pochody, které ovlivňují výskyt křemene, jeho odrůd a křemitých hmot v přírodě. Vše předvedeme na přírodních ukázkách. Technické a jiné využití křemene. Význačná naleziště druhů křemene u nás a ve světě. Zdroje literatury a cílené budování školní sbírky. Doporučujeme, aby si účastnici přinesli vlastní vzorky křemitých hmot či křemenů ze školní sbírky či jiné a to zvláště ze svého okolí. Po celou dobu semináře budeme takto nacvičovat „poznávačku“, která je pilířem geologické gramotnosti.                       

PROGRAM SEMINÁŘE

8:30 – 9:00                        prezence, káva

9:00 – 12:00                      úvod o křemeni, teorie, krystaly, odrůdy, formy výskytu, použití, výklad k doneseným kamenům, kamenům sbírky na Semenci a sbírky P. Rajlicha, diskuze

Pauza na oběd (bude zajištěn teplý oběd na místě – menu z restaurace polévka + hlavní chod)

13:00 – 13:30                    diskuze, náměty, připomínky      

13:30 – 15:00                    terénní výjezd vlastními vozy na lokality v okolí Týna nad Vltavou

Seminář je akreditovaný MŠMT v systému DVPP (č. j. MSMT – 25659/2018-1-798)
účastníci obdrží osvědčení o absolvování

Seminář proběhne ve čtvrtek 13. října 2022 od 9.00 do 15.00 hodin v učebně a venkovním areálu Přírodovědného muzea Semenec a v okolí města Týn nad Vltavou.

REGISTRACE – PŘÍJEM PŘIHLÁŠEK: Mgr. Barbora Šímová, Semenec, o.p.s., semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894

Účastnický příspěvek: 400 Kč bude vybírán v hotovosti na místě (oběd a občerstvení).

Seminář se realizuje v rámci rozvoje systému EVVO v Jihočeském kraji v roce 2022a je financován Jihočeským krajem. 
Počet účastníků na akci je omezen, proto doporučujeme přihlásit se včas. Uzávěrka příjmu přihlášek: 7. 10. 2022, přihlášky přijímáme elektronicky. 

pozvánka seminář křemen 2022 ke stažení                             přihláška na seminář Křemen 2022



Opylaření

Datum konání: 19. 9. 2022

plakát opylaření.jpgPřijměte srdečné pozvání na přednášku Opylaření, zaměřenou na tématiku včel a přístupu k nim. Přednášet bude Václav Smolík, propagátor Opylaření - šetrné pomoci včelám. Včelu můžeme chápat jako výrobní prostředek, ona je však mnohem víc. Je to superorganismus, bez něhož by naše existence na této planetě byla jen těžko myslitelná. Včely jsou jedním
z nejprozkoumanějších druhů hmyzu, je o nich napsáno množství knih, článků, existují nádherné snímky včelího života, záznamy tanečků i různých druhů bzučení jako reakcí na podněty. Člověk se s nimi učí pracovat již po tisíciletí. Přesto nám některé aspekty fungování včelstva stále unikají. Čím více se je pokoušíme poznat a využít (zneužít?), tím více se přirozená povaha a schopnost včelstva přežít ve volné přírodě přesouvá za závoj neznáma. To vede ke stavu jaký dnes máme - včelstva hynou, jsou oslabená, trpí řadou chorob, které dokážou včelstva decimovat.

Přichází čas na otázku, zda upřednostníme produkci, kterou nám včely poskytují, nebo si začneme vážit jejich prosté existence a oceníme jejich ekosystémovou službu, buď zcela opomíjenou, nebo opět zneužívanou. Těmito tématy, ale také praktickými způsoby a návody, jak na to, se bude zaobírat Václav Smolík v přednášce Opylaření.

Přednáška se koná 19. září v 17:30 hodin v Komunitním centru Vltavotýnska v Týně nad Vltavou.

Těšíme se na společnou včelařskou - opylařskou - veřenou diskuzi.

 

Přednášku Václava Smolíka - opylaře, o přirozené péči o včely, pořádáme v rámci projektu Včelaření a opylaření - rozvoj povědomí o zdravém přístupu ke včelám, který podpořil Jihočeský kraj.



Pravěký den 2022

Datum konání: 6. 8. 2022

plakát pravěký den 2022.jpgProgram Pravěký den 2022.jpgPravěký den se koná 6. srpna od 10 do 19 hodin v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou.

Pravěký den je sešlost pravěkých řemeslníků v osadě nad soutokem Lužnice s Vltavou. Kostýmovaná akce, kterou chceme připomenout zašlou historickou slávu soutoku a jeho pravěkých dějin.
Na programu jsou pravěká řemesla, dílny, přednášky, hudba a pohádka.

Loňské léto se konal Pravěký den poprvé. I letos bude možnost získat výuční list pravěkého řemeslníka, vyrazit si semeneckou tvrdou měnu, nebo jen tak sledovat, jak se umí lidé bavit od neandrtálců až po středověk.

Vstupné: v rámci běžného vstupného do areálu muzea Semenec.

 

Pravěký den je podpořen Jihočeským krajem v rámci projektu "Kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou".



Víkend otevřených zahrad 2022

Datum konání: 11. 6. 2022 - 12. 6. 2022

Víkend otevřených zahrad 2022.jpgOblíbená celoevropská oslava všech parků a zahrad, těch starobylých i těch moderních, těch veřejných i těch soukromých. U nás letos na téma VČELÍ, neboť bez hmyzu není radosti a bez včel není života. O včelách si budeme povídat během prohlídek, vyzkoušíme včelí kvíz a ve workshopech se potěšíme s voňavými včelími produkty. A na zpestření můžete zkusit žonglování s Vájou!

Program:

11. 6. 10:00 - 17:00

včelí workshopy (svíčky, vytáčení medu, voskové včelky)

včelí kvíz pro všechny

žonglování s Vájou

v 11:00 a ve 14:00 komentovaná prohlídka areálu se zaměřením na život včel

 

12. 6. 10:00 - 17:00

v 11:00 a ve 14:00 taktéž komentovaná prohlídka

 

Akci podporuje Jihočeský kraj v rámci sítě Krasec.



Koncert pro stromy 2022

Datum konání: 1. 5. 2022

plakát web.jpgPřijměte srdečné pozvání na tradiční prvomájovou slavnost v Přírodovědném muzeu Semenec, letos pod názvem Koncert pro stromy.

Hudební program bude skutečně bohatý, kapely budou hrát po celý den, k tomu řemeslný trh s občerstvením, staročeské hry a dílničky pro děti.

Těšit se můžete kromě domácího Vandrbendu a Kokodák na Filozofy jam, Osamělé palačinky, Epydemyi a Neřež.

Podpořit naši činnost a další zvelebování parku na Semenci můžete nejen návštěvou koncertu, také adopcí některého stromu.

Program na pódiu:

9:30 - 10:30 Vandrband

10:45 - 11:15 Kokodák

11:30 - 11: 45 violoncellové duo

12:15 - 13:00 Filozofy jam

13:30 - 14:30 Epydemye

15:00 - 16:00  Osamělé palačinky

16:30 -17:30  Neřež

 

Koncert pro stromy je podpořen Jihočeským krajem v rámci projektu "Kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou".