Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:

Za hvězdami

Datum konání: 21. 8. 2023

astronomická vycházka 23.jpgZa hvězdami - astronomická vycházka do Přírodovědného muzea Semenec - místa, které je minimálně zatíženo nočním světelným smogem. Po setmění si tu vidíte sotva na špičku nosu a nebo ... hluboko do vesmíru. Tam se podíváme dalekohledem Zdeňka Sýkory, který nás bude celým večerem provázet a ukáže nám to nejlepší, co se na obloze v pondělní večer 21. 8. 2023 objeví.

Přijďte v 21:00, těšíme se na vás!

 

Akce se koná za podpory Jihočeského kraje v rámci sítě Krasec.Pravěký den 2023

Datum konání: 29. 7. 2023

plakát pravěký den 23.jpg

Přijměte srdečné pozvání na Pravěký den – sešlost řemeslníků ve starobylé osadě nad soutokem Lužnice a Vltavy, kteří si v osadě nad soutokem vyměňují své zboží, dovednosti, historky, písně a životní zkušenosti. Staňte se součástí a přijďte v pravěkém oděvu, nebo se zapište do výcviku lovce a sběrače a zjistěte, jaké jsou vaše šance na přežití v divočině.

  1. 7. od 10 do 19 hodin se Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou změní na pravěkou osadu plnou nejrůznějších řemeslných dílen, ve kterých si budete moci vyzkoušet své dovednosti pro přežití v přírodě i v pravěkém společenství. Zkusit budete moci pravěkou převlékárnu, mletí obilí, pečení placek i kvašeného chleba, zpracování ovčí vlny, jeskynní malbu a jiné.

Čeká nás také pohádka a hudba uměleckého uskupení Altsteinzeitliche Knochenklangbilder, které neopakovatelným způsobem zajistí náladu doby před mnoha tisíci lety.

Odborným tématem je v letošním roce zlato – svou přednáškou na téma archeologických nálezů tohoto vzácného kovu přispěje Ondřej Chvojka.

Akce je podpořena Skupinou ČEZ a Městem Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.

Pár snímků, jak Pravěký den probíhal v loňském roce:

Pravěká osada bude na Semenci opět 29. 7..jpg

Pravěká osada na Semenci bude opět 29. 7..jpg

Pravěký den na Semenci v roce 2022.jpg

Vyzkoušíte si své dovednosti v řemeslných dílnách.jpgSvátky s Monetem

Datum konání: 26. 7. 2023 - 27. 7. 2023

1.pngKrajinářský workshop pro zájemce o plenérovou krajinomalbu. Společné malování výhledů a krajinné scenérie s olomouckými výtvarníky klasickou olejomalbou.
Účastnický příspěvek 700/1 den, 900/2 dny
Nezahrnuje občerstvení, počet míst omezen, registrace na info@muzeumsemenec.cz

 

Akce se koná za podpory Skupiny ČEZ a Města Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.Víkend otevřených zahrad 2023

Datum konání: 10. 6. 2023 - 11. 6. 2023

def 2023 plakat editovatelna sablona Semenec.jpgVíkend otevřených zahrad klepe na dveře. Tento červnový svátek všech parků a zahrad, které jsou oživené prohlídkami, hudbou, výstavami a jinými aktivitami můžete prožít i v krásně upravené zahradě plná aktivit, zábavy i poučení na Semenci.

Rozkvetlé byliny i vonící růže, nádherná jarní zeleň narašených stromů, rozkvetlé květnaté louky, to vše si můžete prohlédnout, navíc s komentovanou prohlídkou, nebo zajímavým doprovodným programem
v dílničkách pro děti i dospělé.

Návštěvu můžete letos zkombinovat i s jízdou parního vlaku, nebo autobusu, díky aktivitám spolku Vltavotýnská lokálka, u příležitosti výročí tratě Týn nad Vltavou - Číčenice (více informací)

Program

sobota 10.6. :
  • bylinkové dílničky a kvíz celý den
  • 11:00 a 14:00 komentovaná prohlídka
  • 15:30 divadlo pro děti Dášenka
neděle 11.6.:
  • bylinkové dílničky a kvíz celý den
  • 11:00 a 14:00 komentovaná prohlídka

 

 

Jako ochutnávku můžete nahlédnout do našeho areálu prostřednictvím dronu:

 


Ornitologická vycházka

Datum konání: 20. 5. 2023

ornitologická vycházka 23.jpgSobota, 20. května je určená milovníkům ptactva. Pořádáme vycházku s ornitologem Petrem Veselým, který bude o ptácích nejen zajímavě hovořit, ale provede i odchyt s kroužkováním. Dozvíme se tak, jaké ptačí populace se na Semenci vyskytují a jak se ptactvu daří obecně.

Sraz zájemců v Přírodovědném muzeu Semenec v 10:00 hodin.

Akce se koná za podpory Jihočeského kraje v rámci sítě Krasec.Program koncertu pro stromy

program.jpgKoncert pro stromy 2023

Datum konání: 1. 5. 2023

A4_web.jpgMilovníky přírody, parků, řemeslných trhů a folkové hudby zveme na 8. ročník prvomájové veselice v Přírodovědném muzeu Semenec Týn nad Vltavou. Je to akce spojená s oslavou jarní přírody, lidské tvořivosti a kultury.

Program je určen pro rodiny s dětmi tak, aby si každý našel to své – příjemná atmosféra jarního parku, dobré občerstvení, zajímavé řemeslné výrobky na trhu, dílničky s aktivitami pro děti, jejichž součástí je i soutěžní hra. Na programu letošního ročníku je také návštěva mobilního planetária s programem o vodě a stromech.

Na pódiu nás letos čeká několik folkových a multižánrových kapel – ČD Band, Nepochopíš, MY3.avi a Nikol Fischerová & Metanoia.

Podtitulem letošního ročníku je Co Čech to muzikant, proto je Koncert pro stromy otevřený jak amatérským, tak profesionálním hudebníkům. Navíc náš čekají i vstupy řemeslníků, kteří na chvíli opustí své stánky, aby předvedli, že umí vládnout nejen hmotě, ale i tónům nejrůznějších nástrojů.

Koncert pro stromy se koná 1. května od 10 do 18 hodin v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou.

Koncert pro stromy podpořila Skupina ČEZ v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.Blešák a zahájení sezóny

Datum konání: 1. 4. 2023

Na apríla zahajujeme sezónu v Přírodovědném muzeu Semenec blešákem.

blešák 23.jpgPosedíme u ohně a od 14:00 zahraje na kytaru pohodové písničky Vladimír Hruška.Roční permanentky

semenec card náhled3.pngPro opakované návštěvy Přírodovědného muzea Semenec můžete od letošního roku využít permanentky.

Existují ve verzích pro rodiny i jednotlivce - nepřenosné, nebo pro firmy, přátele - přenosné.

Podrobnosti k zakoupení permanentekTábor a Budějovice kamenné - dva geologické semináře

Datum konání: 25. 4. 2023 - 4. 5. 2023

Na přelomu dubna a května pořádáme pro vzdělavatele dva semináře s Petrem Rajlichem, kterými navazujeme na loňský úspěšný seminář o křemeni.

Tentokrát se zaměříme na možnosti geologického poznávání ve městech. Petr Rajlich nás provede Českými Budějovicemi a Táborem, na města se podíváme jako na geologickou sbírku.
Budějovice kamenné se konají 25. 4. a Tábor kamenný 4. 5.
Máte-li čas a chuť, budeme se těšit na Vaši přihlášku!

podrobnost k oběma seminářům