Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:Jihočeský kraj podpořil kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec

V letošním roce bylo pořádání kulturních akcí v areálu Přírodovědného muzea Semenec podpořeno v rámci Dotačního programu Jihočeského kraje Podpora kultury. Částka 40 000 Kč, přidělená na realizaci projektu Kultura v přírodním prostoru, nám umožnila financovat celodenní rodinný festival hudby a poznání Koncert pro stromy 1.května 2023 a Žonglérské vystoupení Vojty Vrtka na závěrečné akci letošní sezóny, Moštování.

Kultura a pobyt v přírodním prostředí jsou dvě strany téže mince, pomáhají nám získat nadhled, povznesení nad běžné denní životní strasti, vykouzlí úsměv na tváři a ukážou, že lidská dovednost, um, talent a tvořivost jsou nevysychajícím pramenem, který se řine z duše každého člověka a touží být zachycen, projeven a oceněn. Setkání s důvtipným tvůrčím člověkem nás naplňuje inspirací, stejně jako třeba chvilka spočinutí pod krásným vzrostlým stromem.

Děkujeme Jihočeskému kraji, že nám přispěl na uskutečnění takových akcí pro veřejnost, kde je možné obojí. Těšíme se, že i v příštím roce, který je pro naši organizaci významným výročím, dokážeme podobné zážitky našim návštěvníkům zprostředkovat.

A4_web.jpg  moštování 2023.jpg  MIK_1239.jpgNa Semenci vzniká bludiště

MIK_7221.jpgV letošním roce se díky podpoře Jihočeského kraje podařilo zrealizovat 1. etapu vzniku nové expozice - bludiště. Bludiště představuje nový pobytový a vzdělávací prostor na ploše někdejší koňské pastviny. Na kruhu o průměru 30 metrů vznikly travnaté pěšiny a kruhové keřové záhony, které jsou oddělené kůlovým pletivem. Až vysazené keře vyrostou, vznikne tak krásný prostor na schovávačky, honičky, bloudění i přemýšlení. Bludiště budeme využívat také při realizaci nových výukových programů pro školy, které plánujeme nabídnout od příští sezóny.

Projekt Labyrint - nová expozice Přírodovědného muzea Semenec - 1. etapa jsme realizovali díky podpoře z Dotačního programu Jihočeského kraje Podpora cestovního ruchu.

 

 

 

MIK_7222.jpgMIK_7227.jpgMIK_7225.jpgMoštování 2023

Datum konání: 7. 10. 2023

moštování 2023.jpg7. října srdečně zveme na podzimní oslavu úrody, plných sklepů, kypících díží, plných hrnců a sýpek. Přidejte se k nám a přijďte si vyzkoušet, jak se lisuje mošt, mlátí a mele obilí, peče chleba, češe vlna a šlape zelí. Bude práce a bude i zábava - zavítá k nám Vojta Vrtek a jeho kejklířské představení, následované žonglérskou dílnou pro každého a odpolední pohádkou. Oheň, pečená jablka a prima podzimní pohoda ????
 
10:00 začátek
moštování, šlapání zelí, spřádání vlny, pečení chleba v hliněné peci, mlácení obilí, mletí mouky a pečení placek, pečení jablek...
možnost zakoupení jablek ze sadu a čerstvého moštu
 
11:00 kejklířské vystoupení Vojty Vrtka

11.00 - 14:00 žonglérská dílna pro každého
 
15:00 pohádka Kouzelná kulička aneb jak Vojta k šikovnosti přišel
 
17:00 zakončení

 

Těšíme se na společně prožitý den!Nové koutky pro děti ozvláštnily areál Přírodovědného muzea Semenec

V letošní sezóně ozvláštnily procházku Přírodovědným muzeem Semenec další aktivní koutky pro děti i jejich rodiče. Díky příspěvku Jihočeského kraje z dotačního programu Podpora muzeí a galerií jsme na jaře vybudovali několik zákoutí pro radost ze hry, poznávání a spolutvoření.

Nejprve novou dětskou kuchyňku v blízkosti recepce. V průběhu sezóny zde některé rodiny při návštěvě areálu trávily nejvíce času. Než se totiž připraví dort, uvaří káva, nebo chutná polévka z písku a květin a než se nanosí voda v konvi, to chvilku trvá! A tak jsem raději do blízkosti kuchyňky umístili nové posezení pro rodiče, kam jim děti mohly uvařené dobroty servírovat.

Další zajímavostí je panel na vodní pokusy, který se stal součástí vodní laboratoře před recepcí. Je to vlastně soubor korýtek s háčky, které je možné zavěsit na síť instalovanou v dřevěném rámu a vyzkoušet si, jak se chová voda po nalití do trychtýře. Stavba dráhy podněcuje k zamyšlení nad tím, jakými cestami se voda ubírá.

Posledním novým koutkem je polytechnická dílna pod přístřeškem u léčivých bylin. Upravili jsme zde povrch a umístili truhlářskou hoblici a desku s nářadím a skoro jsme ani nestačili doplňovat materiál na vyrábění - odřezky z měkkého dřeva a hlavně dřevěná kolečka, která jsou potřeba na výrobu autíček všeho druhu. Z dílničky se přes léto ozývalo ťukání kladívek a vzrušené hlasy diskutující nad řešením výrobků.

Děkujeme všem, kteří si k nám nové prvky přišli užít a Jihočeskému kraji za podporu.

dětská kuchyňka.jpg panel na vodní pokusy.jpg venkovní dílna.jpg

 Houbařská vycházka

Datum konání: 16. 9. 2023

houbařská vycházka 23.jpgPoslední letošní poznávací vycházka, na které se podíváme na kloub houbám a houbičkám. Provede nás zkušený mykolog Pavel Špinar. Sraz účastníků před recepcí v muzeu Semenec v 10:00 16. září.

Porostou?

 

Vycházka se koná za podpory Jihočeského kraje v rámci sítě Krasec (Krajská síť environmentálních středisek Jihočeského kraje).Podzimní vzdělávací akce v Přírodovědném muzeu Semenec

Ozvláštněte začátek školního roku dětem i sobě. Zúčastněte se semináře, nebo dětem dopřejte vzdělávání v podzimní přírodě parkového areálu Přírodovědného muzea Semenec. Babí léto bývá nádherné a dětem můžeme ukázat jevy, kterých si není možné všimnout v jarních měsících - plody, houby, barvení listů, jiné druhy bylin a hmyzu. Vyberte si z naší nabídky. Výukové programy uskutečňujeme, dokud přeje počasí, může to být i v listopadu, prosinci nebo dalších zimních měsících. S některými programy vás můžeme navštívit ve škole či školce.

programy pro školy Semináře

nabídka seminářů podzim 20232.jpgnabídka seminářů podzim 2023.jpgZa hvězdami

Datum konání: 21. 8. 2023

astronomická vycházka 23.jpgZa hvězdami - astronomická vycházka do Přírodovědného muzea Semenec - místa, které je minimálně zatíženo nočním světelným smogem. Po setmění si tu vidíte sotva na špičku nosu a nebo ... hluboko do vesmíru. Tam se podíváme dalekohledem Zdeňka Sýkory, který nás bude celým večerem provázet a ukáže nám to nejlepší, co se na obloze v pondělní večer 21. 8. 2023 objeví.

Přijďte v 21:00, těšíme se na vás!

 

Akce se koná za podpory Jihočeského kraje v rámci sítě Krasec.Pravěký den 2023

Datum konání: 29. 7. 2023

plakát pravěký den 23.jpg

Přijměte srdečné pozvání na Pravěký den – sešlost řemeslníků ve starobylé osadě nad soutokem Lužnice a Vltavy, kteří si v osadě nad soutokem vyměňují své zboží, dovednosti, historky, písně a životní zkušenosti. Staňte se součástí a přijďte v pravěkém oděvu, nebo se zapište do výcviku lovce a sběrače a zjistěte, jaké jsou vaše šance na přežití v divočině.

  1. 7. od 10 do 19 hodin se Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou změní na pravěkou osadu plnou nejrůznějších řemeslných dílen, ve kterých si budete moci vyzkoušet své dovednosti pro přežití v přírodě i v pravěkém společenství. Zkusit budete moci pravěkou převlékárnu, mletí obilí, pečení placek i kvašeného chleba, zpracování ovčí vlny, jeskynní malbu a jiné.

Čeká nás také pohádka a hudba uměleckého uskupení Altsteinzeitliche Knochenklangbilder, které neopakovatelným způsobem zajistí náladu doby před mnoha tisíci lety.

Odborným tématem je v letošním roce zlato – svou přednáškou na téma archeologických nálezů tohoto vzácného kovu přispěje Ondřej Chvojka.

Akce je podpořena Skupinou ČEZ a Městem Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.

Pár snímků, jak Pravěký den probíhal v loňském roce:

Pravěká osada bude na Semenci opět 29. 7..jpg

Pravěká osada na Semenci bude opět 29. 7..jpg

Pravěký den na Semenci v roce 2022.jpg

Vyzkoušíte si své dovednosti v řemeslných dílnách.jpgSvátky s Monetem

Datum konání: 26. 7. 2023 - 27. 7. 2023

1.pngKrajinářský workshop pro zájemce o plenérovou krajinomalbu. Společné malování výhledů a krajinné scenérie s olomouckými výtvarníky klasickou olejomalbou.
Účastnický příspěvek 700/1 den, 900/2 dny
Nezahrnuje občerstvení, počet míst omezen, registrace na info@muzeumsemenec.cz

 

Akce se koná za podpory Skupiny ČEZ a Města Týn nad Vltavou v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.Víkend otevřených zahrad 2023

Datum konání: 10. 6. 2023 - 11. 6. 2023

def 2023 plakat editovatelna sablona Semenec.jpgVíkend otevřených zahrad klepe na dveře. Tento červnový svátek všech parků a zahrad, které jsou oživené prohlídkami, hudbou, výstavami a jinými aktivitami můžete prožít i v krásně upravené zahradě plná aktivit, zábavy i poučení na Semenci.

Rozkvetlé byliny i vonící růže, nádherná jarní zeleň narašených stromů, rozkvetlé květnaté louky, to vše si můžete prohlédnout, navíc s komentovanou prohlídkou, nebo zajímavým doprovodným programem
v dílničkách pro děti i dospělé.

Návštěvu můžete letos zkombinovat i s jízdou parního vlaku, nebo autobusu, díky aktivitám spolku Vltavotýnská lokálka, u příležitosti výročí tratě Týn nad Vltavou - Číčenice (více informací)

Program

sobota 10.6. :
  • bylinkové dílničky a kvíz celý den
  • 11:00 a 14:00 komentovaná prohlídka
  • 15:30 divadlo pro děti Dášenka
neděle 11.6.:
  • bylinkové dílničky a kvíz celý den
  • 11:00 a 14:00 komentovaná prohlídka

 

 

Jako ochutnávku můžete nahlédnout do našeho areálu prostřednictvím dronu: