Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Úvod > Novinky

Novinky


Štítky:

Koncert pro stromy 2023

Datum konání: 1. 5. 2023

A4_web.jpgMilovníky přírody, parků, řemeslných trhů a folkové hudby zveme na 8. ročník prvomájové veselice v Přírodovědném muzeu Semenec Týn nad Vltavou. Je to akce spojená s oslavou jarní přírody, lidské tvořivosti a kultury.

Program je určen pro rodiny s dětmi tak, aby si každý našel to své – příjemná atmosféra jarního parku, dobré občerstvení, zajímavé řemeslné výrobky na trhu, dílničky s aktivitami pro děti, jejichž součástí je i soutěžní hra. Na programu letošního ročníku je také návštěva mobilního planetária s programem o vodě a stromech.

Na pódiu nás letos čeká několik folkových a multižánrových kapel – ČD Band, Nepochopíš, MY3.avi a Nikol Fischerová & Metanoia.

Podtitulem letošního ročníku je Co Čech to muzikant, proto je Koncert pro stromy otevřený jak amatérským, tak profesionálním hudebníkům. Navíc náš čekají i vstupy řemeslníků, kteří na chvíli opustí své stánky, aby předvedli, že umí vládnout nejen hmotě, ale i tónům nejrůznějších nástrojů.

Koncert pro stromy se koná 1. května od 10 do 18 hodin v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou.

Koncert pro stromy podpořila Skupina ČEZ v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.Blešák a zahájení sezóny

Datum konání: 1. 4. 2023

Na apríla zahajujeme sezónu v Přírodovědném muzeu Semenec blešákem.

blešák 23.jpgPosedíme u ohně a od 14:00 zahraje na kytaru pohodové písničky Vladimír Hruška.Roční permanentky

semenec card náhled3.pngPro opakované návštěvy Přírodovědného muzea Semenec můžete od letošního roku využít permanentky.

Existují ve verzích pro rodiny i jednotlivce - nepřenosné, nebo pro firmy, přátele - přenosné.

Podrobnosti k zakoupení permanentekTábor a Budějovice kamenné - dva geologické semináře

Datum konání: 25. 4. 2023 - 4. 5. 2023

Na přelomu dubna a května pořádáme pro vzdělavatele dva semináře s Petrem Rajlichem, kterými navazujeme na loňský úspěšný seminář o křemeni.

Tentokrát se zaměříme na možnosti geologického poznávání ve městech. Petr Rajlich nás provede Českými Budějovicemi a Táborem, na města se podíváme jako na geologickou sbírku.
Budějovice kamenné se konají 25. 4. a Tábor kamenný 4. 5.
Máte-li čas a chuť, budeme se těšit na Vaši přihlášku!

podrobnost k oběma seminářům Příměstské tábory 2023

Datum konání: 10. 7. 2023 - 21. 7. 2023

Příměstské tábory Semenec 23.jpgTaké letos máme pro vaše děti připravené dva turnusy příměstských táborů. Letošní témata jsou Na vlně vlny a Malí velcí zahradníci. V obou táborech spojíme pobyt na čerstvém vzduchu v areálu Přírodovědného muzea Semenec s rukodělnými činnostmi a spoustou legrácek a her. V pátek počítejte s akcí pro rodiče, aby z toho tábornictví také něco měli...

10.-14. 7. 2023 Na Vlně vlny

17.-21. 7. 2023 Malí velcí zahradníci

Oba tábory jsou určené pro děti od šesti let. Cena je 3200 Kč a zahrnuje veškeré náklady na materiál, pomůcky, pitný režim, oběd a 2 svačiny.

Těšíme se na vaše přihlášky:

 

Přihláška zde

 více informací na emailu: zizkova@muzeumsemenec.czO projektu Včelaření a opylaření

matka.jpgV roce 2022 realizujeme v Přírodovědném muzeu Semenec projekt Včelaření a opylaření – rozvoj povědomí o zdravém přístupu ke včelám, který je podpořen Jihočeským krajem v rámci dotačního programu Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO).

Včely jsou jedním z nejprozkoumanějších druhů hmyzu, je o nich napsáno množství knih, článků, existují nádherné snímky včelího života, záznamy tanečků i různých druhů bzučení jako reakcí na podněty. Člověk se s nimi učí spolupracovat již po tisíciletí. Přesto nám některé aspekty fungování včelstva stále unikají. Čím více se je pokoušíme poznat a využít hospodářsky pro jejich produkty, tím více se přirozená povaha a schopnost včelstva přežít ve volné přírodě přesouvá za závoj neznáma. To vede ke stavu, jaký dnes máme - včelstva hynou, jsou oslabená, trpí řadou chorob. Včelám můžeme pomoci, jen když se od nich budeme ochotni učit. Včela je tím, kdo včelaří s člověkem.

V našem projektu jsme si dali za cíl podpořit v návštěvnících Přírodovědného muzea Semenec vědomí důležitosti včel v přírodě.

Více o projektu....Na houby s Pavlem Špinarem

Datum konání: 16. 10. 2022

houby.jpgPlníme si dávný sen a budeme procházet Přírodovědné muzeum s mykologem Pavlem Špinarem. Zasvětí nás do vztahů hub a stromů, ukáže druhy známé, méně známé i ty neznámé.

Těšíme se na vás v neděli 16. října ve 14:00 před recepcí muzea, odkud se vydáme na procházku za houbami. A že jich tam teď je! Tak se přijďte podívat.

 

Akce je podpořená Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.Moštování na Semenci 2022

Datum konání: 1. 10. 2022

moštování 2022.jpgPodzimní oslava úrody v Přírodovědném muzeu Semenec. Moštování jablek a ochutnávka čerstvého moštu, pečení chleba v hliněné peci, malý trh, aktivity pro děti, miniškolička práskání bičem spolku Keltoviny, divadlo Já to jsem - Eliščiny pohádky.

Program:

10:00 - 17:00 průběžně moštujeme, topíme v peci a pečeme kváskový chléb, stloukáme máslo a ochutnáváme

10:00 - 15:00 řemeslný trh

14:30  divadlo Já to jsem: Eliščiny pohádky (Víťa Marčík mladší)

celý den taktéž Miniškolička práskání bičem spolku Keltoviny a tvořivé dílničky pro děti.

Na loňském ročníku jsme společně s návštěvníky zasadili jeřáb oskeruši, kterou si adoptoval Václav Losík z Lomnice nad Lužnicí. Také letos si můžete adoptovat některý z  našich stromů, nebo se dohodnout na výsadbě toho vašeho. 

Více o adopci stromů

Jeřáb oskeruše je vzácný prastarý ovocný strom, se kterým se u nás můžete setkat na jižní Moravě, na Slovácku, obvykle jako s košatým soliterním stromem. U nás roste asi 800 oskeruší, řadí se proto mezi ohrožené dřeviny.

událost na fb

 

Moštování se koná za podpory Jaderné elektrárny Temelín v rámci projektu Vltavotýnský oranžový rok.

Akce je podpořena Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.

 

P1030524.JPG P1030559.JPG P1030585.JPG
P1030593.JPG P1030601.JPG P1030586.JPG

Vzpomínka na Moštování 2021Kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou

V letošním roce byla naše organizace podpořena dotací Jihočeského kraje za účelem realizace projektu Kulturní akce v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou. V rámci tohoto projektu jsme uskutečnili dvě kulturní akce - Koncert pro stromy a Pravěký den.

Dotace byla použita na financování organizačního zajištění, propagace a honorářů účinkujících.

Koncert pro stromy se konal 1. května. Celý den zněla Přírodovědným muzeem Semenec hudba různých kapel pestrých žánrů, konal se řemeslný trh a pro děti byla zajištěná bohatá nabídka aktivit a činností. Akci navštívilo cca 400 návštěvníků.

Pravěký den se konal 6. srpna. Kostýmovaná akce byla motivovaná slavnou pravěkou historií oblasti kolem soutoku Lužnice s Vltavou. V těchto místech se nacházela v době bronzové kupecká a řemeslnická osada. Naše akce představovala sešlost pravěkých řemeslníků, kteří si navzájem předvádí a učí se svá řemesla. Návštěvníci mohli při absolvování dílen (vázání došků, pravěká hudba, mletí obilí a pečení placek, rozdělávání ohně, zpracování ovčí vlny, kamenické řemeslo, ražba mincí) získat výuční list řemeslníka. Akci doprovodilo hudební vystoupení a pohádka kostýmované skupiny Altsteinzeitliche Knochenklangbilder. Akci navštívilo cca 200 návštěvníků.

plakát pravěký den 2022.jpg plakát web.jpg bez názvu-73_1.jpg
bez názvu-261.jpg bez názvu-234.jpg bez názvu-303.jpg
     
pravěk-7.jpg pravěk-149.jpg pravěk-281.jpg
pravěk-124.jpg pravěk-221.jpg pravěk-291.jpg

 Praktická geologie – v roce křemene vše o křemeni s Petrem Rajlichem

Datum konání: 13. 10. 2022

obr4.JPGKrajský úřad Jihočeského kraje České Budějovice, odbor životního prostředí, zemědělství a lesnictví a Semenec, o.p.s. Týn nad Vltavou Vás zvou na akreditovaný seminář pro pedagogy 2. stupně ZŠ, nižších ročníků víceletých gymnázií, pedagogy SŠ, muzejní pedagogy, lektory středisek ekologické výchovy, pracovníky DDM a další zájemce "Praktická geologie – v roce křemene vše o křemeni s Petrem Rajlichem".

Rok 2022 byl Mezinárodní mineralogickou asociací (IMA) pod záštitou OSN/UNESCO vyhlášen rokem mineralogie. Minerálem roku byl vyhlášen křemen. Náš seminář je příspěvkem k této oslavě křemene a program semináře je postaven tak, aby učitel získal maximální možné dovednosti a opěrné body při výukové demonstraci křemene a křemenných hmot. Probereme pochody, které stojí za vznikem opálů, achátů, krystalů a jejich základních tvarů, srůstů a pochody, které ovlivňují výskyt křemene, jeho odrůd a křemitých hmot v přírodě. Vše předvedeme na přírodních ukázkách. Technické a jiné využití křemene. Význačná naleziště druhů křemene u nás a ve světě. Zdroje literatury a cílené budování školní sbírky. Doporučujeme, aby si účastnici přinesli vlastní vzorky křemitých hmot či křemenů ze školní sbírky či jiné a to zvláště ze svého okolí. Po celou dobu semináře budeme takto nacvičovat „poznávačku“, která je pilířem geologické gramotnosti.                       

PROGRAM SEMINÁŘE

8:30 – 9:00                        prezence, káva

9:00 – 12:00                      úvod o křemeni, teorie, krystaly, odrůdy, formy výskytu, použití, výklad k doneseným kamenům, kamenům sbírky na Semenci a sbírky P. Rajlicha, diskuze

Pauza na oběd (bude zajištěn teplý oběd na místě – menu z restaurace polévka + hlavní chod)

13:00 – 13:30                    diskuze, náměty, připomínky      

13:30 – 15:00                    terénní výjezd vlastními vozy na lokality v okolí Týna nad Vltavou

Seminář je akreditovaný MŠMT v systému DVPP (č. j. MSMT – 25659/2018-1-798)
účastníci obdrží osvědčení o absolvování

Seminář proběhne ve čtvrtek 13. října 2022 od 9.00 do 15.00 hodin v učebně a venkovním areálu Přírodovědného muzea Semenec a v okolí města Týn nad Vltavou.

REGISTRACE – PŘÍJEM PŘIHLÁŠEK: Mgr. Barbora Šímová, Semenec, o.p.s., semenec.ops@gmail.com, tel: 604 626 894

Účastnický příspěvek: 400 Kč bude vybírán v hotovosti na místě (oběd a občerstvení).

Seminář se realizuje v rámci rozvoje systému EVVO v Jihočeském kraji v roce 2022a je financován Jihočeským krajem. 
Počet účastníků na akci je omezen, proto doporučujeme přihlásit se včas. Uzávěrka příjmu přihlášek: 7. 10. 2022, přihlášky přijímáme elektronicky. 

pozvánka seminář křemen 2022 ke stažení                             přihláška na seminář Křemen 2022